"Film - kobieta jego życia", czyli biografia filmowa Janusza Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:12
Czy film jest kobietą życia Janusza Majewskiego? - Tak ustaliła to pani Zofia Turowska, skoro taki tytuł dała swojej książce. Jeżeli założymy, że pasją każdego prawdziwgo mężczyzny jest kobieta, a wśród tych kobiet jest jakaś najważniejsza w danym okresie życia, no to pewnie ten film, który zajmował ponad pół wieku w moim życiu, może był właśnie kobietą - odpowiadał Janusz Majewski. 
Audio
  • Janusz Majewski i jego filmowa biografia pióra Zofii Turowskiej )Kulturalna Jedynka)
Janusz Majewski na pokazie przedpremierowym Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy, październik 2015 r.
Janusz Majewski na pokazie przedpremierowym "Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy”, październik 2015 r.Foto: PAP/Marek Gorczyński

Potwierdzeniem tytułu filmowej biografii Janusza Majewskiego może być to, że nieżyjąca już żona reżysera często mówiła, że praca męża jest dla niej rywalką, i że zawsze z nią przegrywa.

Wspominając kobiety swego życia reżyser stwierdził: - Mężczyzna może podzielić swe życie co najmniej na 3 fazy: na początku musi i może, potem może, ale nie musi, potem nie musi, ale nie może i tak. Inna definicja chyba z Dzikiego Zachodu mówi, że mężczyzna kończy się wtedy, gdy kobiety przestają na niego patrzeć, a mężczyźni przestają się jego bać - żartował. 

Janusz Majewski663.jpg

- Film fascynował mnie od dzieciństwa i w miarę upływu lat te marzenia zaczęły się urzeczywistniać. Najpierw były amatorskie próby, potem szkoła filmowa, potem próby znalezienia swego miejsca, swego stylu. I tak stopniowo doszedłem do tego, że być może ta moja kobieta-film darzy mnie jakąś wzajemnością, może to nie jest tylko jednostronna miłość - skromnie stwierdził Majewski.

A miłość 8-letniego Janusza Majewskiego do filmu zaczęła się w lwowskim kinie Chimera lub Marysieńka seansem "Królewna Śnieżka". - Tak mnie ten film opętał na całe życie i rozbudził pasję, która stawała się potem coraz bardziej świadoma i coraz bardziej wciągająca - wyznał reżyser. 

Ale droga do reżyserii i sławy nie była łatwa, prowadziła przez studia na wydziale architektury, dopiero potem była szkoła filmowa. Janusz Majewski opowiedział Martynie Podolskiej o swoich niełatwych początkach jako reżyser, o tym jak reguły architektoniczne stosuje w swoich filmach.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Janusz Majewski (reżyser, pisarz)

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 21.07

ab/mz

Czytaj także

Janusz Majewski: ekranizując książkę wyzywam widzów na pojedynek

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 22:00
- Jeżeli przekonam ich do swojej wizji to jestem wygranym - mówił w Jedynce reżyser, którego najnowszy film "Excentrycy" wejdzie na ekrany kin 15 stycznia.
rozwiń zwiń