Bezkres, dramat i step. Jak ujarzmić dziką siłę natury?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 01:22
- Na stepie rządzi palec boży w postaci natury. To właśnie ona, przyroda, jest autonomicznym bohaterem filmu "Zud" - mówi reżyserka i scenarzystka Marta Minorowicz.
Audio
  • Marta Minorowicz opowiada o powstaniu filmu "Zud" (Kulturalna Jedynka)
Tytułowy Zud to zjawisko, w efekcie którego nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Jedenastoletni Sukhbat musi porzucić beztroskie dzieciństwo. Od tego, czy uda mu się oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig, zależy los i byt jego rodziny
Tytułowy "Zud" to zjawisko, w efekcie którego nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Jedenastoletni Sukhbat musi porzucić beztroskie dzieciństwo. Od tego, czy uda mu się oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig, zależy los i byt jego rodzinyFoto: materiały prasowe

Wyjściowym pomysłem reżyserki było zrobienie filmu, który ustanowi pogodę autonomicznym bohaterem filmu, a naturę usytuuje na równi z ludźmi. - Ogromnie mi zależało na oddaniu wrażeniowości stepu, pokazaniu doświadczenia zderzenia się z tą przestrzenią. Paradoksalnie odczuwałam na nim klaustrofobię, bo jest tak ogromny, że nie ma z niego ucieczki, a wszystko jest podane jak na tacy - opowiada Marta Minorowicz.

Bohaterami filmu "Zud" są Mongołowie w porze roku, w której gwałtownie spada temperatura i masowo giną stada należące do nomadów. Pracując nad filmem reżyserka widziała namiastkę tytułowego zjawiska załamania pogody. - Przełom sezonu zimowego i wiosennego niesie z sobą dużą niepewność, stres i dramat - wspomina.

O pragnieniu wydostania się ze stepu i jednoczesnym przywiązaniu do ziemi, ulubionej piosence nomadów z filmu "Czterej pancerni i pies" i miłości Mongołów do polskich słodyczy mówimy w nagraniu audycji

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Marta Minorowicz (autorka filmu fabularnego "Zud", zrealizowanego środkami dokumentalnymi, reżyserka, scenarzystka)

Data emisji: 24.04.2017

Godzina emisji: 14.34

sm/pg

Czytaj także

"Więzi". Film nakręcony z czułością

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 13:00
Dokument 21-letniej Zofii Kowalewskiej pt. "Więzi" znalazł się na krótkiej liście kandydatów do Oscara w swojej kategorii. Film opowiada historię dziadków reżyserki, którzy wrócili do siebie po ośmiu latach związku Zdzisława z inną kobietą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"American Honey". Porywająca podróż przez USA

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 11:20
Wśród premier filmowych tego tygodnia jest m.in. "American Honey" - amerykański dramat obyczajowy w reżyserii Andrei Arnold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

#63PL, czyli o patriotyzmie w 63 sekundy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 16:20
- Zdumiewa nas ich odwaga, niesamowite podejście, to jak potrafią działać w grupie, a także to na jakim poziomie są konkursowe filmy. To właściwie małe etiudy filmowe - opowiada Alicja Myśliwiec o pracach nadsyłanych na konkurs #63PL przez młodych filmowców.
rozwiń zwiń