Aktor między podmiotem i przedmiotem według Wojciecha Pszoniaka

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 17:57
- W dzisiejszym szybkim i płytkim świecie, w którym bardzo oddaliśmy się od człowieka, mylą nam się dwa pojęcia: wartość i cena - mówi w radiowej Jedynce aktor Wojciech Pszoniak.
Audio
  • Wojciech Pszoniak opowiada o aktorze jako podmiocie w sztuce (Kulturalna Jedynka)
Wojciech Pszoniak odebrał Wielkiego Splendora za miłość do ludzi, wiarę w sens sztuki i za nadzieję, że nie wszystko trwa tak krótko jak nasze życie
Wojciech Pszoniak odebrał Wielkiego Splendora za "miłość do ludzi, wiarę w sens sztuki i za nadzieję, że nie wszystko trwa tak krótko jak nasze życie" Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Istotną wartością dla reżysera jest teatr, w którym aktorzy, będący sercem sztuki, traktowani są podmiotowo, a nie przedmiotowo. Jak podkreśla, niewiele rzeczy jest w stanie sobie wyobrazić w sztuce scenicznej bez udziału człowieka. Właśnie dlatego sam jest reżyserem i aktorem, by wydobyć istotę rzeczy, jaką jest fakt, że najważniejsza, zarówno w polityce, architekturze, literaturze i sztuce, jest istota ludzka.

- Aktor jest używany do pewnych zadań, pomysłów, koncepcji, wymyślonych przez reżysera, dla którego on sam nie jest istotny. Zbudowany w ten sposób świat sceniczny uprzedmiotawia aktora, bo nie zajmuje się nim, a w konsekwencji nie zajmuje się człowiekiem. Nie można oderwać idei od człowieka, a siłą rzeczy aktor niesie ze sobą wartości i teatr właśnie o tym powinien mówić - wyjaśnia Wojciech Pszoniak.

Czy powód do refleksji znajdziemy w spektaklu "Nasze żony" w Teatrze Syrena w reżyserii i z udziałem Wojciecha Pszoniaka? Jak zwrócić się w kierunku istotnych wartości? Jaki pretekst może odmienić nasze życie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Wojciech Pszoniak (aktor, pedagog, reżyser)

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 14.34

sm/pg

Czytaj także

Spektakl "Berlin Alexanderplatz". Pytanie o wolność

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 20:48
- Spektakl "Berlin Alexanderplatz" zastanawia się nad naturą człowieka. Powstaje pytanie, czy zło jest wrodzone, czy okoliczności świata sprawiają, że decydujemy się postępować źle, czy może jest to kwestia wyboru - mówi aktor Bartosz Porczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski i zbójeckie zapędy, drzemiące w każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 01:29
- Niech mi pani pokaże człowieka, który czasem nie był chuliganem. Jak mówi Jesienin, każdy jabłko radości niesie, w każdym drzemią zbójeckie zapędy. Pomieszanie dobroci z czymś złym czyni nas ludźmi - mówi aktor, Andrzej Grabowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Opania: aktorstwo to diabelski zawód, który kocham i nienawidzę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 18:14
- Na scenie czasami potrafię rozśmieszyć lub zmusić widza do płaczu, natomiast prywatnie jestem zupełnie zwyczajnym, szarym człowiekiem - mówi aktor Marian Opania.
rozwiń zwiń