X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aktor między podmiotem i przedmiotem według Wojciecha Pszoniaka

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 17:57
- W dzisiejszym szybkim i płytkim świecie, w którym bardzo oddaliśmy się od człowieka, mylą nam się dwa pojęcia: wartość i cena - mówi w radiowej Jedynce aktor Wojciech Pszoniak.
Audio
  • Wojciech Pszoniak opowiada o aktorze jako podmiocie w sztuce (Kulturalna Jedynka)
Wojciech Pszoniak odebrał Wielkiego Splendora za miłość do ludzi, wiarę w sens sztuki i za nadzieję, że nie wszystko trwa tak krótko jak nasze życie
Wojciech Pszoniak odebrał Wielkiego Splendora za "miłość do ludzi, wiarę w sens sztuki i za nadzieję, że nie wszystko trwa tak krótko jak nasze życie" Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Istotną wartością dla reżysera jest teatr, w którym aktorzy, będący sercem sztuki, traktowani są podmiotowo, a nie przedmiotowo. Jak podkreśla, niewiele rzeczy jest w stanie sobie wyobrazić w sztuce scenicznej bez udziału człowieka. Właśnie dlatego sam jest reżyserem i aktorem, by wydobyć istotę rzeczy, jaką jest fakt, że najważniejsza, zarówno w polityce, architekturze, literaturze i sztuce, jest istota ludzka.

- Aktor jest używany do pewnych zadań, pomysłów, koncepcji, wymyślonych przez reżysera, dla którego on sam nie jest istotny. Zbudowany w ten sposób świat sceniczny uprzedmiotawia aktora, bo nie zajmuje się nim, a w konsekwencji nie zajmuje się człowiekiem. Nie można oderwać idei od człowieka, a siłą rzeczy aktor niesie ze sobą wartości i teatr właśnie o tym powinien mówić - wyjaśnia Wojciech Pszoniak.

Czy powód do refleksji znajdziemy w spektaklu "Nasze żony" w Teatrze Syrena w reżyserii i z udziałem Wojciecha Pszoniaka? Jak zwrócić się w kierunku istotnych wartości? Jaki pretekst może odmienić nasze życie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Wojciech Pszoniak (aktor, pedagog, reżyser)

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 14.34

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spektakl "Berlin Alexanderplatz". Pytanie o wolność

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 20:48
- Spektakl "Berlin Alexanderplatz" zastanawia się nad naturą człowieka. Powstaje pytanie, czy zło jest wrodzone, czy okoliczności świata sprawiają, że decydujemy się postępować źle, czy może jest to kwestia wyboru - mówi aktor Bartosz Porczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski i zbójeckie zapędy, drzemiące w każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 01:29
- Niech mi pani pokaże człowieka, który czasem nie był chuliganem. Jak mówi Jesienin, każdy jabłko radości niesie, w każdym drzemią zbójeckie zapędy. Pomieszanie dobroci z czymś złym czyni nas ludźmi - mówi aktor, Andrzej Grabowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Opania: aktorstwo to diabelski zawód, który kocham i nienawidzę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 18:14
- Na scenie czasami potrafię rozśmieszyć lub zmusić widza do płaczu, natomiast prywatnie jestem zupełnie zwyczajnym, szarym człowiekiem - mówi aktor Marian Opania.
rozwiń zwiń