Olgierd Łukaszewicz był przez mamę zmuszany do słuchania radia

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 17:47
Olgierd Łukaszewicz jest laureatem tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W Teatrze PR nagrał około 400 słuchowisk.
Audio
  • Dwa Teatry - rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem (Kulturalna Jedynka)
Olgierd Łukaszewicz w studiu Teatru Polskiego Radia
Olgierd Łukaszewicz w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

W 1955 roku matka zmuszała go do słuchania Konkursu Chopinowskiego, którego laureatem został Adam Harasiewicz. Muzyka jakoś go nie porwała, ale zafascynował go głos aktorki Teatru Śląskiego Haliny Cieszkowskiej. - Mała, korpulentna, szczerze? Brzydka. (…) Miała taki niski głos, który mnie frapował, i który koniecznie chciałem naśladować - wspomina aktor swoje pierwsze przygody z radiem.

Choć pierwszy raz w radiu znalazł się w wieku 10 lat, kiedy zaproszono go do rozgłośni dziecięcej w Katowicach, którą prowadził Gustaw Holoubek. Recytował tam wiersze.

Wspomina, że kiedy już jako aktor trafił do radiowego studia przed nagraniem słuchowiska prowadziło się próby. Dzisiaj nie ma na to czasu, a studio jest wynajmowane na godziny. Dlatego aktor sam musi decydować, jak zinterpretować tekst korzystając z doświadczenia. Przyznaje, że kiedyś występ przed mikrofonem był dla niego bardziej paraliżujący niż występ przed widownią na scenie.

Jaki role najczęściej proponowano Olgierdowi Łukaszewiczowi? Kto był dla niego mistrzami? Czego nauczył się w radiowym studiu? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Olgierd Łukaszewicz (aktor)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 14.30

ag/mzCzytaj także

Maja Komorowska: słuchanie radia było kiedyś jak podróżowanie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 17:04
- W moim rodzinnym domu bardzo się to przeżywało. Siadało się i w skupieniu słuchało. Nie byliśmy tacy rozbiegani, jak obecnie można to zaobserwować - mówi Maja Komorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVII Festiwal "Dwa Teatry" w Sopocie. Znamy pierwszych wyróżnionych

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 08:26
Tegoroczną nagrodę festiwalu za wybitne kreacje aktorskie otrzymają Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. – Dla mnie ma to symboliczne znaczenie, bo nazwiska się zmieniają, ale wymowa nagrody jest taka sama – to wyraz naszego szacunku dla aktorów, którzy z nami współpracują – mówi w "Sygnałach dnia" Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Zelnik zaprasza na Festiwal "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:36
Aktor zachęca miłośników sztuki do obejrzenia spektaklu Teatru Telewizji z 1987 roku "Spiskowcy" w reżyserii Zygmunta Hubnera.
rozwiń zwiń