X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Olgierd Łukaszewicz był przez mamę zmuszany do słuchania radia

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 17:47
Olgierd Łukaszewicz jest laureatem tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W Teatrze PR nagrał około 400 słuchowisk.
Audio
  • Dwa Teatry - rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem (Kulturalna Jedynka)
Olgierd Łukaszewicz w studiu Teatru Polskiego Radia
Olgierd Łukaszewicz w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

W 1955 roku matka zmuszała go do słuchania Konkursu Chopinowskiego, którego laureatem został Adam Harasiewicz. Muzyka jakoś go nie porwała, ale zafascynował go głos aktorki Teatru Śląskiego Haliny Cieszkowskiej. - Mała, korpulentna, szczerze? Brzydka. (…) Miała taki niski głos, który mnie frapował, i który koniecznie chciałem naśladować - wspomina aktor swoje pierwsze przygody z radiem.

Choć pierwszy raz w radiu znalazł się w wieku 10 lat, kiedy zaproszono go do rozgłośni dziecięcej w Katowicach, którą prowadził Gustaw Holoubek. Recytował tam wiersze.

Wspomina, że kiedy już jako aktor trafił do radiowego studia przed nagraniem słuchowiska prowadziło się próby. Dzisiaj nie ma na to czasu, a studio jest wynajmowane na godziny. Dlatego aktor sam musi decydować, jak zinterpretować tekst korzystając z doświadczenia. Przyznaje, że kiedyś występ przed mikrofonem był dla niego bardziej paraliżujący niż występ przed widownią na scenie.

Jaki role najczęściej proponowano Olgierdowi Łukaszewiczowi? Kto był dla niego mistrzami? Czego nauczył się w radiowym studiu? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Olgierd Łukaszewicz (aktor)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 14.30

ag/mzTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maja Komorowska: słuchanie radia było kiedyś jak podróżowanie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 17:04
- W moim rodzinnym domu bardzo się to przeżywało. Siadało się i w skupieniu słuchało. Nie byliśmy tacy rozbiegani, jak obecnie można to zaobserwować - mówi Maja Komorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVII Festiwal "Dwa Teatry" w Sopocie. Znamy pierwszych wyróżnionych

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 08:26
Tegoroczną nagrodę festiwalu za wybitne kreacje aktorskie otrzymają Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. – Dla mnie ma to symboliczne znaczenie, bo nazwiska się zmieniają, ale wymowa nagrody jest taka sama – to wyraz naszego szacunku dla aktorów, którzy z nami współpracują – mówi w "Sygnałach dnia" Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Zelnik zaprasza na Festiwal "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:36
Aktor zachęca miłośników sztuki do obejrzenia spektaklu Teatru Telewizji z 1987 roku "Spiskowcy" w reżyserii Zygmunta Hubnera.
rozwiń zwiń