Prace Meli Muter - wystawa na 42. piętrze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:00
W Warszawie na 42. piętrze wieżowca Cosmopolitan można oglądać wybór obrazów jednej z najznakomitszych polskich artystek XX wieku, Meli Muter, pochodzący z prywatnej kolekcji Jankilevitsch.
Audio
  • Katarzyna Wąs zaprasza na wystawę prac Meli Muter (Kulturalna Jedynka)
Widok na PKiN z wieżowca Cosmopolitan Twarda 4 w Warszawie
Widok na PKiN z wieżowca Cosmopolitan Twarda 4 w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Mela Muter urodziła się w 1876 r. w Warszawie, w bogatej rodzinie żydowskich kupców, ale w dorosłym życiu związała się z paryskim środowiskiem artystycznym. Znała wielu najwybitniejszych artystów i intelektualistów pierwszej połowy XX wieku, takich jak Gauguin, Picasso, Kisling czy Reymont, Sienkiewicz i Staff.

- W 50. rocznicę śmierci artystki, która przypada na ten rok, postanowiliśmy pokazać jej obrazy. Rzadko można je oglądać, ponieważ w instytucjach publicznych jest ich bardzo niewiele, dużo mniej niż prac Olgi Boznańskiej - mówi Katarzyna Wąs, kuratorka wystawy. - To dlatego, że Mela Muter sprzedawała bardzo dużo dzieł.

Jakie jeszcze dzieła znajdują się w Jankilevitsch Collection? Z jakiego powodu Mela Muter w Polsce jest "podwójnie zapomniana"? W jakich okolicznościach wyjechała z Warszawy do Paryża? O tym w nagraniu.

Wystawę można oglądać na 42. piętrze wieżowca Cosmopolitan przy ul. Twardej 4 w Warszawie do 10 października w środy i soboty w godz. 14.00 - 19.00. Wstęp wolny.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Katarzyna Wąs (kuratorka wystawy prac Meli Muter)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Gierymski - genialny outsider polskiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 19:40
- To jeden z najbardziej bezkompromisowych i niezależnych artystów swojej epoki. Nigdy nie podporządkował się narzuconym z góry konwencjom stylistycznym - mówi Ewa Micke-Broniarek, kustosz i kuratorka wystawy poświęconej malarzowi Aleksandrowi Gierymskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynacja ludzkim ciałem w pracach Marii Lassnig

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 09:00
Austiacka malarka Maria Lassnig zmarła w 2014 roku w wieku 95 lat. W jej dorobku znalazły się setki prac ilustrujących przemijanie i związaną z nim deformację ludzkiego ciała. Część z nich można oglądać w warszawskiej Zachęcie do 15 listopada tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa pt. "Półprawda". Sztuka za żelazną kurtyną

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 15:00
W Muzeum Rzeźby w warszawskiej Królikarni można oglądać prace artystów z Albanii, Bośni, Bułgarii, Czech, Gruzji, Macedonii, Polski, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy oraz Węgier.
rozwiń zwiń