Wiesław Michnikowski. Skarby z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:00
29 września w wieku 95 lat zmarł wybitny aktor kabaretowy, filmowy, ale przede wszystkim - jak sam mówił - teatralny. Śpiewał piosenki Kabaretu Starszych Panów, zagrał w komedii muzycznej "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", występował w spektaklach w reżyserii m.in. Erwina Axera.
Audio
  • Wiesław Michnikowski. Skarby z archiwum Polskiego Radia (Kulturalna Jedynka)
12.11.1990 r. Wiesław Michnikowski w trakcie próby spektaklu Pani Minister Tańczy
12.11.1990 r. Wiesław Michnikowski w trakcie próby spektaklu "Pani Minister Tańczy"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Właśnie temu wielkiemu reżyserowi teatralnemu, swojemu mentorowi, Michnikowski dedykował rolę Jej Ekscelencji w "Seksmisji". To dlatego, że  Erwin Axer powtarzał, iż widziałby tego wybitnego aktora w roli jakiejś uroczej starszej damy.

W specjalnej audycji wspomnieniowej obficie czerpiemy z archiwów Polskiego Radia. Wyemitowaliśmy wspomnienia przyjaciół Michnikowskiego, piosenki, skecze i dialogi z filmów z jego udziałem, a także fragment audycji Anny Retmaniak pt. "Portret słowem malowany" z 2006 roku, w której gościł ten wybitny aktor.

Czytaj dalej
Michnikowski 1200.jpg
Zmarł Wiesław Michnikowski. "Odszedł aktor naprawdę wyjątkowy"

Powodem do zaproszenia Wiesława Michnikowskiego było przyznanie mu nagrody Teatru Polskiego Radia "Splendor Splendorów". To wyróżnienie zostało wręczone po raz pierwszy w historii odznaczeń. - Podczas gali byłem ciężko przerażony, ponieważ bardzo źle czuję się jako osoba wyróżniona, jubilat. Robiłem wszystko, żeby jak najlepiej wypaść, musiałem udzielić kilkunastu różnych wywiadów, bo napadały mnie panienki z mikrofonami - opowiadał Michnikowski.

W audycji z 2006 roku wspominał, jak kiedyś pewna dziennikarka wzięła go za innego znanego aktora, Edwarda Dziewońskiego. - Trochę się zdziwiłem, ale nie wyprowadzałem jej z błędu. Opowiedziałem jej wszystko, co tylko pamiętałem o Dudku, że grałem w "Eroice", że uruchomiłem "Kabaret Starszych Panów", a na koniec powiedziałem tylko, że nie nazywam się Edward Dziewoński, tylko Wiesław Gołas - mówił Michnikowski.

A jakie żarty Wiesław Michnikowski robił swoim kolegom? Kim miał zostać zgodnie z życzeniem swojej matki? W ilu spektaklach radiowych zagrał? I kto odkrył Michnikowskiego... w krzakach nad jeziorem? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 29.09.2017

Godzina emisji: 20.10

mg/gs

Czytaj także

Tani drań, Wiesław Michnikowski w szczerej rozmowie z synem

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 19:31
29 września zmarł aktor teatralny, kabaretowy i filmowy Wiesław Michnikowski. Artysta często podkreślał, że nie lubi mówić za siebie i dlatego został aktorem. - Tata nie chciał opowiadać w wywiadach o okupacji i dawnej Warszawie, ale robił to w czasie spotkań rodzinnych - mówił Marcin Michnikowski, syn aktora, w audycji wyemitowanej w kwietniu tego roku.
rozwiń zwiń