Literacka Nagroda Nike 2017 dla Cezarego Łazarewicza

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 20:51
W audycji "Kulturalna Jedynka" zapraszamy na relację z gali wręczenia Nagrody Nike 2017. To najważniejsze wyróżnienie dla pisarzy, poetów i eseistów przyznawane w Polsce.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock

Tegorocznym zwycięzcą został Cezary Łazarewicz za reportaż "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".

Nominowani do Nike 2017 byli także: Radka Franczak za powieść "Serce", Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom poezji "Paraliż przysenny", Stanisław Łubieński za esej "Dwanaście srok za ogon", Jacek Podsiadło za tom poezji "Włos Bregueta", Monika Sznajderman za esej "Fałszerze pieprzu" i Krzysztof Środa za powieść "Las nie uprzedza".

Ponadto w audycji:

- festiwal Ciało/Umysł;

- wystawa w Kamienicy Szołayskich w Krakowie "Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz. W 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady";

- wystawa "The ABCs of Polish Design" ("Elementarz polskiego designu"), 100 lat polskiego designu oczami najlepszych polskich grafików; ekspozycję można oglądać w Budapesti Történeti Múzeum od 28 września do 15 października 2017 r. oraz Galerii Instytutu Polskiego w Belinie od 19 października do 12 listopada 2017 r.;

- Warszawski Festiwal Filmowy.

***

Na audycję "Kulturalna Jedynka" w niedzielę (1.10) po godzinie 22.00 zaprasza Anna Stempniak.

mg/kul/kh

Zobacz więcej na temat: literatura nike książki

Czytaj także

Krakowska wieża Babel z polszczyzną w tle

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 15:07
W grodzie Kraka odbył się 3-dniowy IV Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej. Z całego świata, ze wszystkich kontynentów zjechało do Krakowa 220 osób, które zajmują się przekładaniem polskich książek, i które są zakochane w polszczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kamień" i inne części serii. Etno-kryminały po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 14:00
- Człon "etno" odnosi się do całego pomysłu serii, żeby to były kryminały osadzone w miejscach, które są wyraziste i różnią się od tej standardowej Polski. Stąd Podhale w "Ślebodzie", Śląsk w "Piontku" i Sądecczyzna w "Kamieniu" - mówi Michał Kuźmiński, współautor etno-kryminałów.
rozwiń zwiń