X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nike dla Łazarewicza. "Reportaż wkracza na salony"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:00
Nagrodę Literacką Nike 2017 w tym roku otrzymał Cezary Łazarewicz za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Po raz pierwszy w historii przyznano to wyróżnienie za reportaż.
Audio
  • Nike dla Łazarewicza. "Reportaż wkracza na salony" (Kulturalna Jedynka)
Warszawa, 08.03.2016 r. Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, autorem książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Warszawa, 08.03.2016 r. Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, autorem książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka"Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W swoim tekście Cezary Łazarewicz wraca do sprawy Grzegorza Przemyka, świeżo upieczonego maturzysty, śmiertelnie pobitego na komisariacie przez milicję w maju 1983 roku. Autor reportażu przyznaje, że jest zaskoczony nagrodą.

- Jestem reporterem, nie czuję się pisarzem. Pisarz raczej tworzy rzeczywistość, a ja próbuję ją odtwarzać. Nagroda literacka jest dla mnie dużym zaskoczeniem, ale też dużym wyróżnieniem nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich reporterów. Tych, którzy mnóstwo czasu poświęcili polskiej szkole reportażu, przez dziesiątki lat pisali reportaże i było to traktowane jako druga liga. Dziś reportaż wkracza na salony literackie - mówił Cezary Łazarewicz w rozmowie z dziennikarką Jedynki Martyną Podolską. - Ta nagroda zdejmuje mi nóż z gardła i powoduje, że mogę zajmować się tym, co lubię - dodał. Jaką kolejną sprawą zajmie się reportażysta? O tym w nagraniu.

Laureat otrzymał statuetkę oraz 100 tys. zł.

Nagroda publiczności trafiła do Stanisława Łubieńskiego - pisarza, publicysty i ornitologa, autora eseju "Dwanaście srok za ogon".

Nominowani do Nike 2017 byli także: Radka Franczak za powieść "Serce", Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom poezji "Paraliż przysenny", Stanisław Łubieński za esej, Jacek Podsiadło za tom poezji "Włos Bregueta", Monika Sznajderman za esej "Fałszerze pieprzu" i Krzysztof Środa za powieść "Las nie uprzedza".

Ponadto w audycji:

- nagroda im. Cypriana Kamila Norwida;

- wykłady i warsztaty dla seniorów w Muzeum Narodowym w Warszawie;

- wystawa w Kamienicy Szołayskich w Krakowie "Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz. W 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady";

- festiwal Ciało/Umysł w Warszawie;

- recenzja tetralna Ewy Heine.

- Warszawski Festiwal Filmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały przygotowały: Dorota KołodziejczykMartyna PodolskaKatarzyna Jankowska

Data emisji: 1.10.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Książka do zrobienia". Bodziec, by wydać własną

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 12:00
Aleksandra Cieślak zdobyła właśnie wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books za "Książkę do zrobienia". To najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs książki dziecięcej i młodzieżowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targi Książki w Londynie i nagroda dla polskiego tłumacza

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:00
Czwartek to ostatni dzień Targów Książki w Londynie, jednej z największych międzynarodowych imprez czytelniczych. Do brytyjskiej stolicy przyjechało kilkunastu polskich pisarzy, zauważono też rolę tłumaczy.
rozwiń zwiń