Nike dla Łazarewicza. "Reportaż wkracza na salony"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:00
Nagrodę Literacką Nike 2017 w tym roku otrzymał Cezary Łazarewicz za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Po raz pierwszy w historii przyznano to wyróżnienie za reportaż.
Audio
  • Nike dla Łazarewicza. "Reportaż wkracza na salony" (Kulturalna Jedynka)
Warszawa, 08.03.2016 r. Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, autorem książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Warszawa, 08.03.2016 r. Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, autorem książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka"Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W swoim tekście Cezary Łazarewicz wraca do sprawy Grzegorza Przemyka, świeżo upieczonego maturzysty, śmiertelnie pobitego na komisariacie przez milicję w maju 1983 roku. Autor reportażu przyznaje, że jest zaskoczony nagrodą.

- Jestem reporterem, nie czuję się pisarzem. Pisarz raczej tworzy rzeczywistość, a ja próbuję ją odtwarzać. Nagroda literacka jest dla mnie dużym zaskoczeniem, ale też dużym wyróżnieniem nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich reporterów. Tych, którzy mnóstwo czasu poświęcili polskiej szkole reportażu, przez dziesiątki lat pisali reportaże i było to traktowane jako druga liga. Dziś reportaż wkracza na salony literackie - mówił Cezary Łazarewicz w rozmowie z dziennikarką Jedynki Martyną Podolską. - Ta nagroda zdejmuje mi nóż z gardła i powoduje, że mogę zajmować się tym, co lubię - dodał. Jaką kolejną sprawą zajmie się reportażysta? O tym w nagraniu.

Laureat otrzymał statuetkę oraz 100 tys. zł.

Nagroda publiczności trafiła do Stanisława Łubieńskiego - pisarza, publicysty i ornitologa, autora eseju "Dwanaście srok za ogon".

Nominowani do Nike 2017 byli także: Radka Franczak za powieść "Serce", Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom poezji "Paraliż przysenny", Stanisław Łubieński za esej, Jacek Podsiadło za tom poezji "Włos Bregueta", Monika Sznajderman za esej "Fałszerze pieprzu" i Krzysztof Środa za powieść "Las nie uprzedza".

Ponadto w audycji:

- nagroda im. Cypriana Kamila Norwida;

- wykłady i warsztaty dla seniorów w Muzeum Narodowym w Warszawie;

- wystawa w Kamienicy Szołayskich w Krakowie "Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz. W 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady";

- festiwal Ciało/Umysł w Warszawie;

- recenzja tetralna Ewy Heine.

- Warszawski Festiwal Filmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały przygotowały: Dorota KołodziejczykMartyna PodolskaKatarzyna Jankowska

Data emisji: 1.10.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/ag

Czytaj także

"Książka do zrobienia". Bodziec, by wydać własną

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 12:00
Aleksandra Cieślak zdobyła właśnie wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books za "Książkę do zrobienia". To najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs książki dziecięcej i młodzieżowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targi Książki w Londynie i nagroda dla polskiego tłumacza

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:00
Czwartek to ostatni dzień Targów Książki w Londynie, jednej z największych międzynarodowych imprez czytelniczych. Do brytyjskiej stolicy przyjechało kilkunastu polskich pisarzy, zauważono też rolę tłumaczy.
rozwiń zwiń