Jan Englert wspomina swoje role w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:08
W Teatrze Polskiego Radia laureat radiowego Splendora Splendorów zagrał w 700 słuchowiskach, więc nie można się dziwić, że niektórych nie pamięta. Ale jest jedno, które zapadło w mu pamięć i którego do dziś się wstydzi.
Audio
  • Jan Englert o swoich występach w Teatrze Polskiego Radia cz. II (Kulturalna Jedynka)
  • Jan Englert o swoich występach w Teatrze Polskiego Radia cz. I (Kulturalna Jedynka)
Jan Englert z nagrodą Splendora Splendorów
Jan Englert z nagrodą Splendora SplendorówFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jan Englert, laureat Splendora Splendorów, powiedział, że nigdy nie przygotowywał się do czytania utworów na antenie Polskiego Radia.

- W radiu najbardziej lubię czytać. Nie wiem, czy robię to dobrze, ponieważ czytam, jakbym to sobie opowiadał. A opowiadać sobie to nie znaczy opowiadać komuś. Nie przygotowuję się specjalne do czytania. Nie lubię narracyjnej formy czytania, czyli relacjonowania prozy, którą się czyta. Mam jedno radiowe nagranie, którego się wstydzę. Były to jakieś pamiętniki, które miały nieprawdopodobną ilość nazw ulic, domów, miast w czterech językach. Wiem, że strasznie paprałem te język obce, nikt mnie nie poprawiał, a potem już się tylko wstydziłem - powiedział Jan Englert.

Podczas specjalnej gali nagrodziliśmy artystów związanych z radiowym teatrem.

W tym roku razem z Janem Englertem nagrody otrzymali: Elżbieta Kijowska i Jerzy Trela Wielkiego Splendora. Honorowy Wielki Splendor trafił do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, na ręce dyrektor Doroty Buchwald. Tele-Splendor otrzymał muzyk Krzysztof Ścierański

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Jan Englert (dyrektor Teatru Narodowego, laureat nagrody Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 14.35

abi/ag

   

Czytaj także

Jerzy Zelnik zaprasza na Festiwal "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:36
Aktor zachęca miłośników sztuki do obejrzenia spektaklu Teatru Telewizji z 1987 roku "Spiskowcy" w reżyserii Zygmunta Hubnera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody Roku Conrada na Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:19
- Zarówno po stronie telewizyjnej, jak i radiowej zaprezentujemy najwybitniejsze realizacje według utworów Conrada. Będzie również ważne spotkanie z publicznością, bo aktorzy będą czytać w różnych miejscach Sopotu i Gdyni teksty pisarza - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byłam tramwajarką siedzącą na chmurce i kroplą wody"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 16:45
- Takich przedziwnych rzeczy wymagał ode mnie reżyser radiowego spektaklu, w którym brałam udział - opowiada Stanisława Celińska.
rozwiń zwiń