X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karolina Gruszka: bardzo chcieliśmy dać Czechowowi wybrzmieć

W Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się dzisiaj premiera spektaklu "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: aerogondo2/shutterstock.com/cc
O Audycji

W starym dworze, w którym mieszka pani Wojnicka, jej syn Iwan i jego siostrzenica Sonia, życie biegnie utartymi koleinami. I wujaszek Wania, i Sonia bardzo ciężko pracują na utrzymanie tego majątku, wysyłają cały czas pieniądze właścicielowi dóbr, czyli profesorowi Serebriakowi, ojcu dziewczyny.

Spokój i ład tego domu burzy przyjazd profesora wraz z młodą, piękną żoną Heleną, którą poślubił po śmierci matki Soni. Wujaszek Wania zakochuje się w niej, choć wie, że jest to miłość beznadziejna. Zaczyna też rozumieć, że człowiek, któremu służył wiernie przez całe swoje życie jest osobnikiem małego formatu, dość pretensjonalnym i zarozumiałym.

W rolę Heleny wciela się w spektaklu Karolina Gruszka (na zmianę z Magdaleną Różczką). Aktorka jest daleka od stwierdzenia, że jej postać jest źródłem nieszczęść w całym dramacie. - Czechow opowiada o bohaterach, którzy są nieszczęśliwi. Na pewno z przyjazdem Heleny uruchamiają się w bohaterach jakieś takie mechanizmy... oni zaczynają marzyć o rzeczach, które tak naprawdę nie są ich światem - wskazała i opowiedziała, jak ona odbiera Helenę.

Zapytana, jakie będzie to przedstawienie, którego reżyserem jest Iwan Wyrypajew, odpowiedziała: "Bardzo chcieliśmy, przede wszystkim, żeby to był Czechow, by dać Czechowowi wybrzmieć, spróbować odczytać go tak, jak on chciał, żeby go odczytywano".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Karoliną Gruszką, w której aktorka zdradziła, jak wyglądała praca nad spektaklem i współpraca z Magdaleną Różczką.

"Wujaszka Wanię" można także obejrzeć w innym warszawskim teatrze - Teatrze 6. piętro. Sztukę wyreżyserował Andrzej Bubień. W "Kulturalnej Jedynce" przypomnieliśmy, co twórcy tego przedstawienia mówili przed jego premierą. W audycji można także posłuchać fragmentu słuchowiska z 1969 roku, w którym w rolę Heleny wcieliła się Aleksandra Śląska.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Karolina Gruszka (aktorka)

Data emisji: 8.12.2017

Godzina emisji: 21.11

kk

Playlista
  • Stewart Rod - For Sentimental Reasons
  • Ziganszyna, - Ja Was lubił
  • The Beatles, - Yesterday