Reymont znany i nieznany

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 12:04
- Według legend rodzinnych, mając lat sześć przeczytał "Lillę Wenedę" jednocześnie z "Robinsonem Crusoe"  - mówi prof. Maria Olszewska, literaturoznawca z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Portret Władysława Reymonta pędzla Jacka Malczewskiego (1905)
Portret Władysława Reymonta pędzla Jacka Malczewskiego (1905)Foto: wikimedia/domena publiczna

- Stwierdzenie, że Władysław Reymont był niewyuczalny, niechętny do nauki czy wręcz ograniczony intelektualnie, to wszystko legendy, bo takim chciano go widzieć. Tymczasem Reymont był człowiekiem bardzo inteligentnym, miał doskonały zmysł obserwacji i wrodzoną, głęboką inteligencję emocjonalną. Miał również niezwykły dar wzroku oraz pamięć wzrokową - mówi gość Jedynki.

Jak się naprawdę nazywał Władysław Reymont, czy rzeczywiście uszył frak, czy był aktorem, dlaczego "Chłopi" zyskali taką popularność na świecie i na czym polega wielkość oraz nowoczesność tego dzieła? Dlaczego mówi się o "oku Reymonta"? Jaki wpływ na życie Reymonta miała jego żona - Aurelia?

Między innymi o to zapytaliśmy prof. Marię Olszewską. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Reymont znany i nieznany"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: prof. Maria Jolanta Olszewska (literaturoznawca z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 25.12.2017

Godzina emisji: 10.10

kh

Czytaj także

Grudzień na deskach teatralnych. Ciekawe premiery i imprezy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 22:08
Spektakl z okazji 160. urodzin Josepha Conrada, Szekspir na 20 lat Teatru Montownia, "Elementarz" w Teatrze Narodowym - zapraszamy do teatru!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Guzowska: podoba mi się, że w książce mogę być kimś innym

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 15:11
W najnowszym kryminale Marty Guzowskiej pt. "Reguła nr 1" Simona Brenner, archeolożka i złodziejka, musi odszukać i ukraść złote runo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawy muzealne warte obejrzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 12:20
Przed świętami nie zawsze mamy czas na chodzenie na wystawy, ale po świętach już jak najbardziej. A oferta jest bardzo szeroka. Muzeum Narodowe w Warszawie i Krakowie, Galeria Kordegarda w Warszawie oraz Łazienki Królewskie prezentują wiele ciekawych wystaw.
rozwiń zwiń