X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joseph Conrad przewidział zagrożenia cywilizacji

Dobiega końca rok 2017 poświęcony Josephowi Conradowi, brytyjskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia. - Był to człowiek niezwykle przenikliwy, przewidział wiele zagrożeń dla cywilizacji zachodniej, Europejsiej - mówi Mariusz Cieślik z Instytutu Książki.
Joseph Conrad
Joseph ConradFoto: George Charles Beresford/domena publiczna/shutterstock.com
O Audycji

Gość "Kulturalnej Jedynki" podkreśla, że "w panoramie światowej literatury Conrad to jeden z czterech, pięciu, może dziesięciu pisarzy, którzy tak trafnie potrafili zdiagnozować to, z czym borykamy się dziś".

- W roku 1890 Conrad pisze "Jądro ciemności". 35 lat później powstają "Chochołowi ludzie" Thomasa Eliota, jeden z największych tekstów języka angielskiego XX wieku, a może w ogóle w historii. Ten tekst jako motta używa cytatu z Condara: I tak się właśnie kończy świat. Nie hukiem, lecz skomleniem. Ten sam cytat odnajdujemy w "Czasie apokalipsy" Francisa Forda Coppoli. W 1947 powstał "Traktat moralny" Czesława Miłosza, gdzie puentą są słowa: Przed wami jądro ciemności - argumentuje Mariusz Cieślik. - Prawie 138 lat temu Joseph Conrad przewidział, jakie problemy natury etycznej czają się na styku cywilizacji z barbarzyństwem. On jako pierwszy zadał pytanie: kto tu jest barbarzyńcą - dodaje.

Mówi też o książce Conrada, która była pierwszą tak przenikliwą analizą terroryzmu. Powieść ta stała się ogromnie popularna po zamachu na World Trade Center w 2001 roku.

>>> Posłuchaj fragmentów książek Josepha Conrada czytanych w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Mariusz Cieślik (Instytut Książki)

Data emisji: 29.12.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/ag

Playlista
  • Medeiros Glenn - Nothing's gonna change my love
  • DOROTA MIŚKIEWICZ Nucę gwiżdżę sobie - Nucę gwiżdżę sobie
  • Hodgson Roger - Lovers In The Wind