X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maria Anto i Sarkis w Zachęcie

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki - prezentuje pierwszy pośmiertny, obszerny przegląd twórczości oryginalnej i wybitnej artystki Marii Anto (Maria Czarnecka-Antoszkiewicz: 1936 - 2007), polskiej malarki i poetki. 
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Zachęta Narodowa Galeria SztukiFoto: Wikipedia/Alina Zienowicz Ala z/domena publiczna
O Audycji

Pracom artystki wpisywanym w tradycję surrealizmu-malarstwa metaforycznego, sztuki naiwnej czy fantastyki o charakterze baśniowym-towarzyszy atmosfera niesamowitości. Maria Anto czerpała z dorobku sztuki naiwnej, ignorowała tendencje i mody.

Jej twórczość wyrasta ze splotu wyobraźni, wspomnień i doświadczeń z życia. Malarstwo to było na polskiej scenie bezprecedensowe, bardzo  indywidualistyczne. Wystawa czynna do 4. lutego.

O wystawie rozmawialiśmy z jej kuratorem Michałem Jachułą. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Do 18. lutego czynna jest też wystawa SARKISA pt. "Tęcza anioła"

Jeden z najważniejszych klasyków sztuki XX i XXI wieku - Sarkis Zabunyan, ur. 1938 w Stambule to ormiański artysta konceptualny. Od lat 60. mieszka i pracuje w Paryżu. W metaforyczny sposób porusza problemy współczesnego świata. Fascynuje go współczesna kultura wizualna, tradycje oraz historia kultur pozaeuropejskich, przez lata wykluczanych lub traktowanych marginalnie. Pojęcia zajmujące artystę to pamięć i tożsamość.

Artysta operuje trzema ważnymi elementami: światłem, słowem i kontekstem. Wystawa w Zachęcie prezentuje 21 sentencji wybranych przez zespół Zachęty i przepisanych ręcznie w języku polskim, a następnie przetworzonych na neony. Zawieszone w przestrzeni sal, towarzyszą  Tęczy Sarkisa, która pojawiała się już w jego wcześniejszych realizacjach. Do metafory tęczy nawiązuje też instalacja fotograficzna ze Stambułu Tęcza Anioła (od której wystawa bierze tytuł). 

O wystawie Sarkisa rozmawialiśmy z kolei z jej polską kuratorką Hanną Wróblewską. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Michał Jachuł (kurator wystawy Marii Anty), Hanna Wróblewska (kuratorka wystawy Sarkisa)

Data emisji: 19.01.2018

Godzina emisji: 21.09

kh

Playlista
  • Zaz, - Si jamais j'oublie
  • Kleszcz Maja, Maja Kleszcz & Incarnations, - Spadającą gwiazdę schowaj do kieszeni
  • Vega Suzanne, Suzanne Vega Band, - Caramel