"Plan B" - ani komedia, ani dramat. Po prostu film o miłości

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:41
W piątek (2 lutego) wchodzi na ekrany kin najnowszy film Kingi Dębskiej "Plan B". Poprzedni jej film "Moje córki krowy" odniósł duży sukces frekwencyjny. Reżyserka kończy kolejny film "Zabawa, zabawa".
Audio
  • Kinga Dębska zdradza kulisy powstania filmu "Plan B" (Kulturalna Jedynka)
Kinga Dębska
Kinga DębskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Jedynki przyznaje, że "Plan B" był filmem na zamówienie. - Zgłosił się do mnie producent, że chciałby zrobić taki scenariusz i ten scenariusz był dla mnie szansą na opowiedzenie czegoś więcej o miłości, ale naprawdę, tak słodko-gorzko, jak lubię - mówi Kinga Dębska.

Nie zdradzając fabuły, jest to film o kilku kobietach, którym w okolicach walentynek wali się życie. Wśród nich krąży mężczyzna w osobie Marcina Dorocińskiego. Role żeńskie grają Kinga Preis, Roma Gąsiorowska, Edyta Olszówka, Małgorzata Gorol.

- To jest film o relacjach i o tym co scala, a każdy z tych bohaterów przechodzi przez pewną stratę, pewną traumę - wyjaśnia reżyserka. Wyznaje zasadę, że wszystko dzieje się "po coś". Dlatego film jest też o tym, że z każdej złej sytuacji należy się podnieść i zastosować tytułowy plan B. Tak jak w piosence "Jeszcze w zielone gramy", która jest motywem przewodnim filmu.

Kinga Dębska przyznaje, że zmieniła scenariusz Karoliny Szablewskiej, a miała na to zgodę producenta. Scenarzystka miała pomysł na postacie, a reżyserka zrealizowała je po swojemu. Zawsze chciała zrobić film o miłości, który nie byłby komedią romantyczną albo dramatem. Chwali przy tym Kingę Preis za niesmowite odegranie twarzą wiadomości o rozwodzie, a także za ekspresję w scenie demolowania kuchni.

Do kogo adresowany jest film? Co ujęło ją w scenariuszu i co najbardziej zostało w nim zmienione? Posłuchaj całej rozmowy, w której reżyserka mówi również o filmie "Zabawa, zabawa" dotyczącym problemu alkoholizmu wśród kobiet.


 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Kinga Dębska (reżyserka)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 14.35

ag/abi

Czytaj także

"Moje córki krowy" to kino bezkonkurencyjne!

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 22:00
- Wszyscy, którzy lubią akcję wyjdą z kina usatysfakcjonowani dobrym rytmem, inteligentnym dialogiem i ludzką historią. To film pełny i bardzo sugestywny w swoim wyrazie – podkreśla Michał Montowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Dziędziel: wiedziałem, że muszę to zagrać

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:00
- Udało nam się nie epatować chorobą. Widz chyba nie odczuwa, że jest ona wszechobecna. Ukazana została przez relacje, a także humor, ponieważ takie jest życie - mówi filmowy ojciec z obrazu "Moje córki krowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Dębska o stawianiu czoła odchodzeniu najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 15:00
- Rodzina to jest temat niemodny, ale i nieuchronny, bo kiedy jej nie ma "smutnyś jak pies". Nigdy nie jesteśmy przygotowani na choroby naszych rodziców i strasznie się obciążamy próbując być doskonałymi - ocenia reżyserka filmu "Moje córki krowy", który zainspirowało przedwczesne odejście jej rodziców.
rozwiń zwiń