Dzieje Teatru Lalka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 15:00
- Założenie w dalekim Uzbekistanie teatru dla polskich dzieci było też próbą znalezienia pomysłu na siebie - powiedziała w "Kulturalnej Jedynce" Aleksandra Rembowska, współredaktorka monografii "Teatr Lalka 1945-2015 Samarkanda-Kraków-Warszawa".
Audio
  • Aleksandra Rembowska przedstawia dzieje Teatru Lalka (Kulturalna Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Matusciac Alexandru /Shutterstoc

Teatr został założony przez Janinę Kilian-Stanisławską, deportowaną ze Lwowa w 1939 roku przez władze sowieckie. W następnym roku, wraz z Polakami, teatr powędrował do Polski - najpierw do Krakowa, a potem do Warszawy, gdzie działa do dziś jako Teatr Lalka.

- Janina Kilian-Stanisławska była historykiem sztuki z kręgu lwowskiej awangardy Leona Chwistka. Ilustrowała m.in. tygodniki modowe. Była na pewno szalenie wszechstronna. Pomysł na robienie teatru lalkowego w tak strasznych czasach był sposobem na przetrwanie. Założenie w dalekim Uzbekistanie teatru dla polskich dzieci było też próbą znalezienia pomysłu na siebie. W sile i optymizmie, które drzemały w niej i w jej synu, Adamie Kiljanie, pobrzmiewał ton odnalezienia tej jasnej strony życia, nawet w warunkach ekstremalnych. To jest coś niebywałego - powiedziała Aleksandra Rembowska w rozmowie z Michałem Montowskim.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Aleksandra Rembowska (współredaktorka monografii "Teatr Lalka 1945-2015 Samarkanda-Kraków-Warszawa")

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 21.10

abi/kk


Czytaj także

Maria Anto i Sarkis w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 21:09
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki - prezentuje pierwszy pośmiertny, obszerny przegląd twórczości oryginalnej i wybitnej artystki Marii Anto (Maria Czarnecka-Antoszkiewicz: 1936 - 2007), polskiej malarki i poetki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas mroku". Churchill w sidłach historii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:00
Jak stwierdził prowadzący "Magazyn bardzo filmowy" Michał Montowski, w ten weekend w kinach będziemy mieć do czynienia z wysypem dobrych produkcji. Wśród tych najlepiej ocenianych przez krytyków jest "Czas mroku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria Wzornictwa. Poszukiwania stylu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 09:00
Od stylu zakopiańskiego i dworkowego przez sztukę użytkową PRL aż po futurystyczne meble XXI wieku. W nowej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie można prześledzić ewolucję polskiego designu.
rozwiń zwiń