X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieje Teatru Lalka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 15:00
- Założenie w dalekim Uzbekistanie teatru dla polskich dzieci było też próbą znalezienia pomysłu na siebie - powiedziała w "Kulturalnej Jedynce" Aleksandra Rembowska, współredaktorka monografii "Teatr Lalka 1945-2015 Samarkanda-Kraków-Warszawa".
Audio
  • Aleksandra Rembowska przedstawia dzieje Teatru Lalka (Kulturalna Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Matusciac Alexandru /Shutterstoc

Teatr został założony przez Janinę Kilian-Stanisławską, deportowaną ze Lwowa w 1939 roku przez władze sowieckie. W następnym roku, wraz z Polakami, teatr powędrował do Polski - najpierw do Krakowa, a potem do Warszawy, gdzie działa do dziś jako Teatr Lalka.

- Janina Kilian-Stanisławska była historykiem sztuki z kręgu lwowskiej awangardy Leona Chwistka. Ilustrowała m.in. tygodniki modowe. Była na pewno szalenie wszechstronna. Pomysł na robienie teatru lalkowego w tak strasznych czasach był sposobem na przetrwanie. Założenie w dalekim Uzbekistanie teatru dla polskich dzieci było też próbą znalezienia pomysłu na siebie. W sile i optymizmie, które drzemały w niej i w jej synu, Adamie Kiljanie, pobrzmiewał ton odnalezienia tej jasnej strony życia, nawet w warunkach ekstremalnych. To jest coś niebywałego - powiedziała Aleksandra Rembowska w rozmowie z Michałem Montowskim.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Aleksandra Rembowska (współredaktorka monografii "Teatr Lalka 1945-2015 Samarkanda-Kraków-Warszawa")

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 21.10

abi/kk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Anto i Sarkis w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 21:09
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki - prezentuje pierwszy pośmiertny, obszerny przegląd twórczości oryginalnej i wybitnej artystki Marii Anto (Maria Czarnecka-Antoszkiewicz: 1936 - 2007), polskiej malarki i poetki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas mroku". Churchill w sidłach historii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:00
Jak stwierdził prowadzący "Magazyn bardzo filmowy" Michał Montowski, w ten weekend w kinach będziemy mieć do czynienia z wysypem dobrych produkcji. Wśród tych najlepiej ocenianych przez krytyków jest "Czas mroku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria Wzornictwa. Poszukiwania stylu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 09:00
Od stylu zakopiańskiego i dworkowego przez sztukę użytkową PRL aż po futurystyczne meble XXI wieku. W nowej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie można prześledzić ewolucję polskiego designu.
rozwiń zwiń