Krzysztof Zanussi i Zbigniew Zamachowski o zamiłowaniu do radia

W Światowym Dniu Radia Krzysztof Zanussi i Zbigniew Zamachowski opowiedzieli o tym, czym było dla nich radio w dzieciństwie i czym jest dziś.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Forest Run/Shutterstock.om
O Audycji

Krzysztof Zanussi wyjaśnił, jak słuchało się radia w czasie wojny. - W czasie okupacji nie wolno było mieć radia, ale rodzice opowiadali mi, co to jest radio. Była możność słuchania radia zza granicy, czyli wiadomości prawdziwych, a nie niemieckiej "szczekaczki". Gdy zaczęło się radio w wolnej Polsce, to słuchałem z przyklejonym uchem. Zaraz potem przyszły czasy stalinowskie, kiedy strasznie mnie korciło, żeby zrozumieć, co mówi się w tych obcych radiach - powiedział reżyser.

Krzysztof Zanussi dodał, że ceni radio, bo umożliwia mówiącemu naturalność.  - W radiu mówi się takim głosem, jakim nas Bóg obdarzył. Bardzo się cieszę, że wszystkie proroctwa, które przeżyłem - że radio umiera, że już nie będzie potrzebne - okazały się głupstwem. Radio ma się świetnie na całym świecie. Radio jest potrzebne i mam wrażenie, że nie zginie - stwierdził.   

Zbigniew Zamachowski powiedział, że hejnał mariacki nadawany w południe w Jedynce przypomina mu czasy dzieciństwa. - Doskonale pamiętam swój pierwszy radioodbiornik. To było wielkie radio na takie klawisze, którym odbieraliśmy głównie Program I Polskiego Radia. Moim wspomnieniem jest hejnał mariacki, grany z wieży zawsze w południe. Gdy teraz od czasu do czasu wrzucę Jedynkę i słyszę ten hejnał, to robi się tak ciepło, bo przypomina mi to dzieciństwo - powiedział.

Aktor dodał, że ceni radio, bo wymusza na mówiącym wyciszenie. - Lubię radio, ponieważ w radiu jest zupełnie inna atmosfera skupienia. Studio radiowe wymusza wycieszenie i niezależnie od tego, jaki materiał jest do przeczytania, ta kameralność daje się odczuć na każdym kroku. Radiowcy to wspaniali ludzie. Proszę mi wierzyć, że większość aktorów chadza do Teatru Polskiego Radia i do radia, dlatego, że to lubi - przyznał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta, producent filmowy), Zbigniew Zamachowski (aktor filmowy i teatralny)

Data emisji: 13.02.2018

Godzina emisji: 21.10

abi/ag

Playlista
  • Zamachowski Zbigniew, Umer Magda - Naprawdę nie dzieje się nic
  • Bolton Michael - When A Man Loves A Woman