X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prowokacyjna sztuka Jennifer Haley w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 14:33
Science-fiction i kostiumowe retro. Thriller, romans i dramat psychologiczny. Dziwna mieszanka, która wybucha z niebywałą siłą - tak spektakl "Otchłań" promuje Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Audio
  • Mariusz Grzegorzek o premierze przewrotnej sztuki "Otchłań" (Kulturalna Jedynka)
Fotos ze spektaklu Otchłań
Fotos ze spektaklu "Otchłań"Foto: mat. prom./Mariusz Grzegorzek

"Otchłań" - według twórców - jest przejmującym dramatem opowiadającym o spustoszeniu duchowym, jakiego dokonuje w nas nowoczesna technologia. Wszyscy o tym wiemy. Jednak zanurzeni w internetowych fantazmatach nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak szybko i nieodwracalnie stajemy się emocjonalnymi wydmuszkami, niezdolnymi do rzeczywistych uczuć.

Mariusz Grzegorzek, reżyser spektaklu, podkreśla, że tekst sztuki jest bardzo przewrotny. Bo jak banał brzmi stwierdzenie, że długotrwałe korzystanie z komputera i internetu źle wpływa na stosunki międzyludzkie. - Ten banał jest jednym z powodów, że zająłem się tekstem - mówi. Wspomina, że jako 30-latek (rok urodzenia 1962) nie miał pojęcia, co to jest komputer. A potem się komputerem zachłysnął. - I nieważne czym się człowiek w internecie zajmuje, ulega pozornej relacji z innymi ludźmi, która go usypia i powoduje stopniowy zanik prawdziwych relacji - podkreśla reżyser.

Zastrzega, że nie chce zdradzać fabuły, ale uchyla rąbka tajemnicy. Sztuka jest przewrotna. - Przewrotność polega na tym, że mówimy o pewnym raju, który może spełniać nasze pragnienia i tęsknoty. I potem ten raj okazuje się piekłem, a nie rajem - zdradza Mariusz Grzegorzek. Według niego, na końcu stajemy przed pytaniem, czy lepiej być mordercą i zabić kogoś w wymyślonym świecie, czy być mordercą i zabić kogoś naprawdę.

Twórca przyznaje, że forma sztuki jest dziwna, gdyż nie ma w niej czasu teraźniejszego. Jest przyszłość, za 100 lat w odległej galaktyce i przeszłość, rok 1910. Jego zdaniem, teatr lepiej niż film sprawdza się, jeśli chodzi o wywołanie emocji, dreszczy i pobudzanie wyobraźni, nawet dotyczących takich sfer, jak przyszłość i przeszłość. Mariusz Grzegorzek opowiedział też w radiowej Jedynce, czym jest teatr dla niego jako twórcy i widza. Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Mariusz Grzegorzek (reżyser teatralny i filmowy, rektor Łódzkiej Szkoły Filmowej)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 14.33

kk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawid Ogrodnik laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2017

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 21:10
- Grono jury doceniło mnie, jestem im za to wdzięczny. Nie nastawiałem się, to była moja trzecia nominacja - powiedział w radiowej Jedynce aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Negri bohaterką Święta Niemego Kina

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 10:07
Święto Niemego Kina od 15 lat jest stałą i rozpoznawalną pozycją na festiwalowej mapie Warszawy. Flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego odbędzie się w dniach 19–22 kwietnia w Kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Janda w spektaklu o wygnańcach Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:00
- Mam bardzo wielu przyjaciół na świecie, którzy wyemigrowali w 1968 i 1969 roku i wszyscy traktują to jak wygnanie. Wyjechali z konieczności, nie chcieli wyjeżdżać - mówi Krystyna Janda w rozmowie z Joanną Sławińską. Aktorkę można aktualnie zobaczyć w monodramie "Zapiski z wygnania" w Teatrze Polonia w Warszawie.
rozwiń zwiń