Niezwykła kolekcja Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 16:43
Wolą księżnej Izabeli Czartoryskiej było, żeby powstała kolekcja narodowa - kolekcja pamiątek i kolekcja sztuki. Co zatem składa się na kolekcję Czartoryskich?
Audio
  • Niezwykła kolekcja Czartoryskich (Kulturalna Jedynka)
Dama z gronostajem Leonarda da Vinci
"Dama z gronostajem" Leonarda da VinciFoto: Domena publiczna

W Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich prezentowany jest wybór najcenniejszych dzieł sztuki i pamiątek historycznych z kolekcji Książąt Czartoryskich. Ekspozycja ukazuje ich wielką różnorodność (sztuka starożytna, malarstwo, rzemiosło artystyczne, militaria, rysunek i grafika, zbiory biblioteczne) oraz równie imponującą rozpiętość czasową – od starożytnego Egiptu aż po wiek XIX. 

- Muzeum Czartoryskich to miejsce czarowne i niezwykłe. Narodowe a jednocześnie na najwyższym poziomie światowym. Drugiego takiego zbioru i takiego miejsca w Polsce nie ma, choć ma ono swoich rozmaitych krewniaków w rozmaitych stolicach europejskich oraz za oceanem - mówi w "Kulturalnej Jedynce" historyk sztuki Justyna Guze.

- Są to dzieła nie tylko bezcenne, ale o wartości absolutnie niewymiernej. Do wartości artystycznej dochodzi wartość historyczna i ten pierwiastek narodowy, który przyświecał przez 200 lat tworzeniu, rozbudowywaniu a potem utrzymywaniu status quo czasów ustanowienia ordynacji w Sieniawie - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Justyna Guze (historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 30.04.2018

Godzina emisji: 14.30

kh

Czytaj także

Festiwal Wiosna Filmów: 70 ekranizacji, a wśród nich przedpremiery

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 22:00
XXIV Festiwal Wiosna Filmów to okazja, by zobaczyć selekcję najlepszych filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Wydarzenie startuje 15 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Janicka o najważniejszym filmie swojego życia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 09:00
- Po "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy nie było dla mnie innej drogi, jak tylko polskie kino - powiedziała w radiowej Jedynce krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szancenbach - mistrz koloru. Wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:34
W Pałacu Sztuki w Krakowie trwa wystawa "Prof. Jan Szancenbach i jego uczniowie. Pracownia 303". Malarz, któremu ekspozycja jest poświęcona, to jeden z najwybitniejszych polskich kolorystów.
rozwiń zwiń