"Canti Espositi". Muzyka stała się eksponatem w galerii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 11:44
Na ekspozycji "Canti Espositi" na I Międzynarodowej Wystawie Piosenki w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu można oglądać siedem prac artystów współczesnych. Wystawa potrwa do 24 czerewca.
Audio
Plakat wystawy Canti Espositi
Plakat wystawy "Canti Espositi"Foto: GSW Opole

Artyści prezentujący swoje dzieła łączą sztuki wizualne z muzyką. Na wystawę składają się m.in. wielkoformatowe i spektakularne instalacje dźwiękowe, których głównym modułem są głośniki w formie rzeźb. Na zwiedzających czekają też trzy sceny, których nagłośnienie zaprojektowali artyści.

Wystawę otwiera instalacja audio Konrada Smoleńskiego, złożona z 20 ogromnych kolumn trójdrożnych. Brzmienie, które z nich słyszymy, jest sześciokanałowym dźwiękiem bazującym na brudach i trzaskach dźwiękowych, które zazwyczaj są usuwane z nagrań.

Na drugim piętrze jest praca Cathy van Eck, kompozytorki, artystki dźwięku i badaczki historii sztuki. Artystka wykorzystuje sporych rozmiarów wiszący żółty głośnik.

Inni artyści zaproszeni na Canti Espositi to Sebastian Buczek, tworzący na pograniczu sztuk wizualnych, muzyki eksperymentalnej i technik audio, Gizela Mickiewicz, autorka obiektów, instalacji i rysunków, a także Vladan Radovanović, serbski kompozytor, Łukasz Rodziewicz, autor tekstów, obiektów audio, dźwięków oraz Łukasz Sosiński, twórca obiektów, instalacji i fotografii.

O wystawie i jej muzycznym obliczu mówił kurator Michał Libera.

W audycji wyemitowaliśmy również reportaż pt. "Szlakiem błękitnej nostalgii" zrealizowany przez Ewę Michałowską przy współpracy Wiesława Paszty.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Michał Libera (kurator wystawy "Canti Espositi")

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 21.10

ag/mg

Czytaj także

"Dźwięki i zapachy" - Alicja Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 09:29
Reportaż nagrodzony na Prix Bohemia 2017 będzie reprezentował polską radiofonię na tegorocznym festiwalu Premios Ondas w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy cisza jest towarem luksusowym?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 16:10
Żyjemy w czasach hałasu. Dźwięki atakują nas ze wszystkich stron: szum samochodów, komputerów, dzwonki telefonów, sami to potęgujemy słuchając wiadomości, muzyki...
rozwiń zwiń