"FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną". Sztuka na 42. piętrze

Obrazy jednego z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich artystów - Wojciecha Fangora od 26 maja można oglądać w galerii 42. piętra apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie.
Wernisaż wystawy obrazów Wojciecha Fangora
Wernisaż wystawy obrazów Wojciecha FangoraFoto: PAP/Marcin Kmieciński
O Audycji

Wystawę zatytułowaną "FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną" zorganizowano w 60. rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty "Studium Przestrzeni". Na wystawie prezentowane są głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów.

Był to czas, w którym artysta po opuszczeniu PRL wchodził w najbardziej wówczas twórczy krąg sztuki współczesnej. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki sam chciał je prezentować. Obrazy nawiązują dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42. piętra Cosmopolitan.

- Płaszczyzną wizualną nazywany to, co z reguły malarz uważa za przestrzeń, którą powinien pokryć farbą. Obrazy Fangora mają w sobie to, że swoją energią i wewnętrznym światłem zdecydowanie wykraczają poza płaszczyzny, które zwykle uznajemy za powierzchnię pokrytą farbą – powiedziała kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.

W audycji wyemitowaliśmy również reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Matki". Zapraszamy do wysłychania. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Katarzyna Wąs (kuratorka wystawy "FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną")

Data emisji: 25.05.2018

Godzina emisji: 21.42

abi

Playlista
  • DARIA ZAWIAŁOW - Jeszcze w zielone gramy
  • ADELE - Set Fire To The Rain
  • Miles Davis &; John Coltrane, - Blue In Green