X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Interpretacje", czyli teatralne wizje świata

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 22:07
W Katowicach zakończył się właśnie Festiwal Sztuki Reżyserskiej. Nagrody rozdane. A jakie pozostały wrażenia?
Audio
Jacek Sieradzki - dyrektor artystyczny "Interpretacji" zapowiadał, że jest to impreza, na której ścierają się różne wizje świata. Czy w tym roku skończyło się burzą (chociażby oklasków)? Marcin Wasyluk razem ze scenografem Jerzym Jukiem Kowalskim podsumowują zakończony właśnie Festiwal Sztuki Reżyserskiej.

Wymowną recenzją programu festiwalu były słowa dyrektor Teatru Współczesnego we Wrocławiu - Krystyny Meisner - która stwierdziła, że najciekawszym spektaklem festiwalu było przedstawienie poza konkursowe.

U podstaw prawie każdego spektaklu leży tekst. W historii literatury nie brakuje arcydzieł i Agnieszka Glińska stara się jednak wybierać takie właśnie dzieła, choć przyznała, że różnie z tym bywało.

Mimo takiego wyznania, Glińska swoją sakiewkę przyznała Barbarze Wysockiej, która wprost krytykowała tekst księdza Bohomolca "Pijacy". Wysocka przyznała, że główny ciężar pracy nad tym spektaklem polegał na przystosowaniu tego tekstu do wrażliwości współczesnego widza.

Agnieszka Olsten także nie zaufała swojemu autorowi (a może nie zaufała sobie). Dramat "Iwanow" Antoniego Czechowa połączyła z twórczością Witkora Pielewina.

Są jednak wyjątki, kiedy nie książka była pierwsza, a film. Krzysztof Rekowski podjął się trudnego zadania - odcięcia się od ekranizacji "Panien z Wilka" Andrzeja Wajdy i zrobienia własnej adaptacji (wbrew filmowi, który wszedł do kanonu polskiej kinematografii) opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza.

Wbrew pozorom, literatura często jest także podstawą spektakli baletowych. Choć kanadyjski choreograf - Daniel Levelle stwierdził w rozmowie z Marcinem Wasylukiem i Bartłomiejem Miernikiem z Miesięcznika Teatr, że u niego na początku jest pustka.

Daniel Levelle pokazał dwa spetkakle na poznańskim Festiwalu Wiosny. W pierwszym z nich posłużył się nagimi tancerzami, co nawet w XXI wieku wzbudziło kontrowersje.

Festiwal Wiosny poświęcony jest jednemu utworowi - "Świętu wiosny" Igora Strawińskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Notatki o skubaniu roli..."

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 11:00
Na kilka dni przed Międzynarodowym dniem teatru ukazała się książka Olgi Katafiarz i Krzysztofa Globisza "Notatki o skubaniu roli...". Jest to wywiad-rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lot nad kukułczym gniazdem" wciąż aktualny

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 21:07
Sztuka cieszy się ogromnym powodzeniem, ponieważ jest o nas, o potrzebie wolności. I o tym, jak system społeczny wolność ogranicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Magazyn Teatralny" - relacje z kwietniowych festiwali

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 22:10
Relacje z festiwali: "Bliscy Nieznajomi" - Festiwal Teatralny w Poznaniu, "Reminiscencje" w Krakowie i Konfrontacje "Klasyka Polska" w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100-lecie urodzin Jerzego Waldorffa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 22:05
Gdyby żył, miałby dziś 100 lat. Jerzy Waldorff, barwna postać przed i powojennej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katyń w literaturze"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 22:05
O książce prof. Jerzego Krzyżanowskiego i innych ważnych nowościach wydawniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spójrz wstecz Ajonie"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 22:25
O mało znanej autorce książki - Barbarze Toporskiej, żonie pisarza wielkiej emigracji Józefa Mackiewicza, świadka ekshumacji grobów oficerów polskich w Katyniu.
rozwiń zwiń