Czy potrzebna nam dziś sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:15
Poezja, powieść, malarstwo. Czy można bez nich żyć?
Audio

- W czasach starożytnych odpowiedzią na wyroki przeznaczenia, była sztuka i piękno. A piękno jest odpowiedzią na zło – mówi prof. Zbigniew Mikołejko – filozof religii. - Trzeba życie przeżyć godnie i odpowiedzialnie. Nie można się buntować przeciwko cierpieniu, które zsyła na nas los, bo to cierpienie zsyła na nas natura - dodaje. - Chwytajmy przeznaczenia, bo nie ma innego wyboru - mówi.


- W chrześcijaństwie jest inaczej. Chrześcijaństwo nakazuje aktywność wobec zła i cierpienia. Na tym polega rewolucja chrystusowa - mówi Mikołejko.

- Nie można sobie wyobrazić kultury bez języka artystycznego, który nie nazywa, a sugeruje to, co w nas najgłębsze. Co nas zakorzenia w fundamentalnych pytaniach naszej egzystencji. Gdybyśmy wykorzenili z naszego życia poetyckie i literackie spojrzenie, bylibyśmy ubodzy. Przestalibyśmy być ludźmi – mówi ks. prof. Jan Sochoń - poeta, pisarz i biblista.

- Sztuka potrafi odsłaniać tajemnice miłości, cierpienia, śmierci, celu, bólu i sensu ludzkiego istnienia - dodaje. Prof. Monika Małkowska – krytyk sztuki - przywołuje tu niemiecką wystawę „Ból”, która dotyka prawdziwego bólu, z jakim boryka się człowiek – bólu nie psychicznego, a fizycznego.

- W chwilach zwątpienia ludzie odwołują się do dzieł, które dadzą im poczucie sensu. Nawet śmierć ma sens, bo wynika z istoty tego, czym jest ludzkie życie – mówi ks. Jan Sochoń.

Prowadziła Anna Stempniak

Zobacz więcej na temat: KULTURA SZTUKA malarstwo

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.
rozwiń zwiń