X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy potrzebna nam dziś sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:15
Poezja, powieść, malarstwo. Czy można bez nich żyć?
Audio

- W czasach starożytnych odpowiedzią na wyroki przeznaczenia, była sztuka i piękno. A piękno jest odpowiedzią na zło – mówi prof. Zbigniew Mikołejko – filozof religii. - Trzeba życie przeżyć godnie i odpowiedzialnie. Nie można się buntować przeciwko cierpieniu, które zsyła na nas los, bo to cierpienie zsyła na nas natura - dodaje. - Chwytajmy przeznaczenia, bo nie ma innego wyboru - mówi.


- W chrześcijaństwie jest inaczej. Chrześcijaństwo nakazuje aktywność wobec zła i cierpienia. Na tym polega rewolucja chrystusowa - mówi Mikołejko.

- Nie można sobie wyobrazić kultury bez języka artystycznego, który nie nazywa, a sugeruje to, co w nas najgłębsze. Co nas zakorzenia w fundamentalnych pytaniach naszej egzystencji. Gdybyśmy wykorzenili z naszego życia poetyckie i literackie spojrzenie, bylibyśmy ubodzy. Przestalibyśmy być ludźmi – mówi ks. prof. Jan Sochoń - poeta, pisarz i biblista.

- Sztuka potrafi odsłaniać tajemnice miłości, cierpienia, śmierci, celu, bólu i sensu ludzkiego istnienia - dodaje. Prof. Monika Małkowska – krytyk sztuki - przywołuje tu niemiecką wystawę „Ból”, która dotyka prawdziwego bólu, z jakim boryka się człowiek – bólu nie psychicznego, a fizycznego.

- W chwilach zwątpienia ludzie odwołują się do dzieł, które dadzą im poczucie sensu. Nawet śmierć ma sens, bo wynika z istoty tego, czym jest ludzkie życie – mówi ks. Jan Sochoń.

Prowadziła Anna Stempniak

Zobacz więcej na temat: KULTURA malarstwo SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.
rozwiń zwiń