Memling i małe dziewczynki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 23:23
Szkic do portretu Aleksandry Waliszewskiej, młodej malarki, która inspirację czerpie od dawnych mistrzów i z mrocznych pokładów wyobraźni
Audio

Aleksandra Waliszewska urodziła się 30 stycznia 1976 r. w Warszawie. Tutaj ukończyła Liceum Plastyczne (jak twierdzi jej nauczycielka z tego okresu - malarka Joanna Stasiak - już wtedy wyróżniała się na tle uzdolnionej klasy) oraz (z wyróżnieniem) Akademię Sztuk Pięknych. Jej prace są w prywatnych kolekcjach w Europie (m.in. u Sophie Marceau) i USA. Wielokrotnie wystawiała zwłaszcza swoje nieco starsze, olejne obrazy.

Obecnie w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszwie możemy obejrzeć prace z ostatnich 3-4 lat, nieco niepokojące, mroczne, w których postać dziewczynki spotyka się zwykle z potworami. Kurator wystawy - Stach Szabłowski - zwraca uwagę, że inspiracje popkulturowe i psychoanalityczne spotykają się tam z nawiązaniami np. do średniowiecza. Warto je zobaczyć i warto o nich posłuchać.

Audycję przygotowała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórca obrazów widzialnych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 07:00
Gdyby żył za 4 dni obchodziłby 111 urodziny. Niestety nie ma go dziś wśród nas. Pozostały natomiast jego prace. Od niedawna eksponowane są one w muzeum jemu poświęconym w Brukseli, Muzeum René Magritte'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zuchwała kradzież w paryskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 12:26
Pięć obrazów o wartości 500 milionów euro - między innymi autorstwa Pabla Picassa i Henriego Matisse'a skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu.
rozwiń zwiń