X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Spójrz wstecz Ajonie"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 22:25
O mało znanej autorce książki - Barbarze Toporskiej, żonie pisarza wielkiej emigracji Józefa Mackiewicza, świadka ekshumacji grobów oficerów polskich w Katyniu.
Audio

Od wtorku 8 czerwca na antenie Jedynki w "Lekturach przed północą", Sławomira Łozińska czyta fragmenty książki Barbary Toporskiej "Spójrz wstecz Ajonie". W audycji Anny Lisieckiej - o tej mało znanej w Polsce autorce, żonie nieugiętego pisarza drugiej, wielkiej emigracji, świadka ekshumacji grobów oficerów polskich w Katyniu.

Barbara Toporska urodziła się w 23 sierpnia 1913 r. w Warszawie. Uczęszczała początkowo do Gimnazjum im. Emilii Plater, czyli słynnych Platerek. Od roku 1930 mieszkała w Poznaniu i tam na Uniwersytecie Poznańskim ukończyła polonistykę. W 1934 r. wyjechała do Wilna, gdzie rozpoczęła pracę w "Dzienniku Słowo". 3 maja 1939 r. wyszła za mąż za Józefa Mackiewicza i zamieszkali w Czarnym Borze pod Wilnem. Za czasów litewskich publikowała w "Gazecie Codziennej", gdzie redaktorem naczelnym i wydawcą był jej mąż.

Zdaniem autorki audycji Anny Lisieckiej, za mało mówi się o żonach pisarzy. A o żonach Wyspiańskiego czy Joyca, można napisać według niej traktaty o tym, jak te kobiety powstrzymywały czy w jakiś sposób stymulowały pracę tych neurotycznych pisarzy.

- W ogóle wiemy o nich zbyt mało. Zwykle pisało się o żonach pisarzy wtedy, kiedy one spełniały jakąś szczególną rolę negatywną. W wyobrażeniach publicznośći literackiej mniej doceniano te żony wspomagające telenty literackie - mówi prof. Wacław Lewandowski z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- W przypadku Barbary Toporskiej mamy do czynienia z żoną wybitnego pisarza, która odegrała niezwykle ważną rolę w jego życiu, w jego możliwościach pracy. Ale mamy tu do czynienia z wybitną pisarką, która ma wspaniały własny dorobek - dodaje prof. Lewandowski.

prowadziła Anna Lisiecka

(pm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słuchowiska od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2010 22:05
Anna Stempniak wspomina najwybitniejszych aktorów Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kat z Listy Schindlera

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 20:09
Pochodzący z Wiednia Göth rozpoczął karierę w SS na w 1940 r. Trzy lata później za zasługi otrzymał komendanturę nowo powstającego obozu w Płaszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Brytania

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 22:30
- czyli kultura Wielkiej Brytanii od kuchni. O książce napisanej przez Brytyjczyków dla obcokrajowców mówią znawcy i wielbiciele języka Szekspira.
rozwiń zwiń