X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł Roman Kłosowski. Reżyser i aktor miał 89 lat.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 17:48
Kamera go kochała. Obdarzony wyjątkowym talentem i specyficznym urokiem scenicznym, był uwielbiany przez widzów. Stał na czele Teatru Powszechnego w Łodzi, ale przez ostatnie dziesięć lat związany był także z Teatrem im. Tadeusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Widomość o śmierci Romana Kłosowskiego, poruszyła nie tylko środowisko artystów, ale także wiernych fanów artysty.
Audio
  • Rozmowa o Romanie Kłosowskim. Wspomnienia przyjaciół i współpracowników. (Kulturalna Jedynka)
Roman Kłosowski
Roman KłosowskiFoto: PAP/Lech Muszyński

- Z Romanem widziałam się tuż przed śmiercią w szpitalu. Był w bardzo ciężkim stanie, ale jeszcze zdążyłam się z nim pożegnać - wspomina swojego kolegę, Teresa Lipowska. Aktorka z Romanem Kłosowskim znała się od 60 lat. - Mój mąż był jego najbliższym przyjacielem. Razem wyjeżdżaliśmy na wspólne wakacje. Zapamiętam go jako niezwykle otwartego i uczciwego człowieka. Za to cenili go inni.

Aktor zyskał ogromną popularność i sympatię widzów, dzięki roli Romana Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek". Na swoim koncie ma role w filmach, takich jak "Hydrozagadka" czy "Ewa chce spać" oraz liczne kreacje teatralne. Do nich zaliczyć należy m.in. spektakl "Ostatnia Taśma Krappa". Jednak według Teresy Lipowicz, wśród filmowych i teatralnych ról jego ulubioną był "Colas Breugnon".

- Romek był moim przyjacielem i pomimo dużej różnicy wieku, która nas dzieliła, mieliśmy bardzo bliskie relacje. Od niego uczyłem się sztuki aktorskiej - mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Tadeusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Roman Kłosowski był także profesorem łódzkiej Szkoły Filmowej. - Miał nietypowe metody nauczania, bardzo kochał studentów i z pasją przekazywał im swój warsztat. Często zapraszał ich do Teatru Powszechnego w Łodzi, który prowadził przez dziesięć lat. Nie sposób nie wspomnieć o jego cudownej kreacji w spektaklu "Szwejk". To rola pisana specjalnie dla niego - mówi Krzysztof Szuster, reżyser teatralny.

U schyłku życia aktor był schorowany i osamotniony. - Bardzo mało osób go odwiedzało, bo wszyscy starsi koledzy już nie żyją. Miał także rodzinę w Łodzi, ale na co dzień opiekowało się nim małżeństwo, które mieszkało po sąsiedzku. Nie widział od 10 lat, nie wychodził z domu. Przeżywał dramat.

O twórczości artystycznej Romana Kłosowskiego i ciekawostkach z jego życia prywatnego w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Teresa Lipowska (aktorka) Jan Tomaszewicz (dyrektor Teatru im. Tadeusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim) Krzysztof Szuster (reżyser teatralny)

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 14.36

kb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ostatnia rodzina". "To nie jest film o rodzinie Beksińskich"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 14:20
- Relacje między bohaterami filmu "Ostatnia rodzina" są totalnie patologiczne, zaburzone. To właściwie taka rodzina przygłupów. Nie ma tam żadnej prawdy o Beksińskich - mówi Aneta Awtoniuk, wieloletnia przyjaciółka Tomasza Beksińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kino to statek-masowiec, film artystyczny to żaglowiec"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 11:00
Gościem "Kulturalnej Jedynki" była Bożena Janicka, krytyk filmowa, która właśnie wydała książkę z felietonami pt. "Więcej niż kino".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Twarz" Szumowskiej. Niewykorzystany temat?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 16:00
W kinach można już oglądać nagrodzony w Berlinie film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej. - Jest on wyrafinowany zdjęciowo, świetny aktorsko i składa się właściwie z żartów. Gdzieś na końcu to się rozszczepia, od pewnego momentu wiem, co będzie - mówił w "Kulturalnej Jedynce" krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń