Dziennikarz Jedynki wśród nominowanych do Mistrza Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:38
Na Zamku Królewskim w Warszawie zostały przyznane nominacje do Programu Mistrz Mowy Polskiej. Wśród nominowanych są wieloletni dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki, poeta i tekściarz Marek Gaszyński oraz Redakcja Kultury PR 1.
Audio
  • Relacja z uroczystego ogłoszenia nominacji do Mistrza Mowy Polskiej (Kulturalna/Jedynka)
Marek Gaszyński
Marek GaszyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Spośród 80 osób wybrano 11 kandydatów, wśród których jest kilka osób związanych z Polskim Radiem. Oprócz Marka Gaszyńskiego jest Katarzyna Stoparczyk z radiowej Trójki, Marek Brzeziński - korespondent Polskiego Radia w Paryżu, Andrzej Ferenc, którego głos często można usłyszeć na naszych antenach, a także Grzegorz Wasowski, przez wiele lat związany z Trójką.

Pozostali kandydaci to:
Marcin Sompoliński dyrygent), Grzegorz Kajdanowicz (TVN), Halina Frąckowiak (piosenkarka), Grzegorz Markowski (TVN), Jacek Hałasik (propagator gwary poznańskiej) i Mikołaj Pietraszak - Dmowski (przedsiębiorca).

Do kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Vox Populi 2018 została nominowana Redakcja Kultury i Edukacji PR I. Wśród pozostałych nominowanych są: Poradnia Językowa PWN, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i Audioteka S.A.

Podczas uroczystości po raz pierwszy wręczono specjalne wyróżnienia - Złoty Laur Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Otrzymali je poeta, pisarz, autor piosenek Ernest Bryll oraz pisarz i publicysta, Józef Hen. Nagrodę przyznaje się za propagowanie najlepszych wzorców mowy polskiej.

Ernest Bryll powiedział, że o nominacji dowiedział się niedawno i uważa, że to zasłużona nagroda. W krótki wystąpieniu ubolewał, że język polski ubożeje.

Drugi z Laureatów Mistrzów Mowy Polskiej, Józef Hen, powiedział z kolei, że jego polszczyznę od dziecka kształtowali polscy poeci i pisarze.

O tym kto zostanie laureatem w obu kategoriach zadecyduje głosowanie. Głosować można na stronie www.mistrzmowy.pl/glosowanie/

Posłuchaj, co powiedzieli niektórzy nominowani.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 18.06.2018

Godzina emisji: 22.30

ag/kh


Czytaj także

"Polszczyzna w 70 procentach jest zapożyczona"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 12:00
Zapożyczenia z innych języków – przypominała w Dwójce dr Agata Hącia – wiążą się z przemianami historycznymi, wpływ na nie mają kontakty kulturowe. To pożądane dla języka zjawisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska język - trudna język (szczególnie ten urzędniczy)

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 15:47
Zrozumieć urzędowe pisma to często duża sztuka. Odwołania do ustaw, słowa wyjęte wprost z przepisów prawa, w końcu bardzo rozbudowane, wielokrotnie złożone zdania, zajmujące pół strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowa, przed którymi chronimy się w cieniu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:00
W audycji "Nasz język współczesny" rozmawialiśmy o słownictwie i frazeologii związanej z gorącem.
rozwiń zwiń