Wystawa "Złoto Papuasów - wymierająca sztuka Nowej Gwinei"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 11:57
Po raz pierwszy w Polsce, w Alicja Stanska Gallery w Warszawie, można zobaczyć tej wielkości kolekcję oryginalnych przedmiotów sztuki plemiennej Papuasów.
Audio
  • Wystawa "Złoto Papuasów - wymierająca sztuka Nowej Gwinei" (Kulturalna Jedynka)
Sztuka papuaska
Sztuka papuaskaFoto: Annalucia/Shutterstock.com

Przedmioty te znajdują się w rękach polskich kolekcjonerów - podróżników: Sebastiana Błaszczyka i Mirosława Banacha. Ezoteryczne dzieła Papuasi w drugiej połowie wieku XX oddawali białym za bezcen. Dziś stały się cenniejsze od złota, które wydobywa się w Papui Nowej Gwinei. Tymczasem zaczęły zanikać maski i przedmioty rytualne wykonywane zgodnie z zasadami i tradycją, a ich miejsce zajęły towary wytwarzane dla turystów.

- Nowa Gwinea jest do dzisiaj jednym z najtrudniej dostępnych terytoriów na świecie. Podróż w rejony dorzecza Sepik, z którego pochodzi większość eksponatów, zajmuje w optymalnym wymiarze około 3 dni. Natomiast, biorąc pod uwagę różnego rodzaju formalności, które musimy pokonać na naszej trasie, dotarcie na miejsce zajmuje tydzień - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Mirosław Banach. - Podróżujemy na Nową Gwineę cyklicznie od 10 lat. Staramy się przynajmniej raz w roku tam być - dodaje. 

Gość Jedynki mówi, że przedmioty prezentowane na wystawie w Warszawie to pewnego rodzaju świadectwo tożsamości Papuasów. - Tożsamości, którą utracili - podkreśla Mirosław Banach.

Dlaczego złoto w tytule wystawy ma podwójny wymiar symboliczny, a dla Papuasów w pewien sposób tragiczny? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Mirosław Banach (podróżnik)

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 22.33

kh


Czytaj także

Korea Festival. Kawałek Korei w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 22:00
Koreańczycy po raz siódmy organizują w Warszawie jednodniowy Festiwal Koreański w parku Agrykola. Wydarzenie odbędzie się 9 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara". Film przebije serial?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 13:00
Do kin wchodzi właśnie film o najpotężniejszym baronie narkotykowym XX wieku z Javierem Bardemem i Penélope Cruz w rolach głównych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Raport rozbieżności" Aldousa Huxleya. Jak zrewidował swoje wizje?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 12:51
- Z tymi "przepowiadaczami przyszłości" jest trochę tak, jak się mówi o generałach, że oni wygrywają zawsze bitwę z poprzedniej wojny, która była. Patrzą na zagrożenia, które były dotąd i ekstrapolują to w przyszłość - mówi w "Kulturalnej Jedynce" dr Marek Gumkowski, historyk literatury, znawca fantastyki i utopii.
rozwiń zwiń