Jak się rodził nowy polski design? Wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 10:00
Przyczynili się do tego, że 40 lat temu na warszawskiej ASP powstał Wydział Wzornictwa, ale zrobili też coś znacznie więcej. Wprowadzali w Polsce nowy sposób myślenia o architekturze, środowisku, estetyce. W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą tej trójce wielkich artystów: Jerzemu Sołtanowi, Lechowi Tomaszewskiemu i Andrzejowi Janowi Wróblewskiemu.
Audio
  • Agnieszka Szewczyk o wystawie "Przestrzeń niewysłowiona" w galerii Zachęta (Kulturalna Jedynka)
Budynek Zachęty w Warszawie
Budynek Zachęty w WarszawieFoto: Shutterstock/Stanisław Tokarski

W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki na wystawie pt. "Przestrzeń niewysłowiona" zobaczyć można prace konceptualne Sołtana z czasu jego pracy w pracowni Le Corbusiera, nagradzane projekty pomników, obiektów (np. "Warszawianki") oraz przedmiotów i maszyn.

- Narracja tej wystawy kończy się w zasadzie przed powstaniem Wydziału Wzornictwa, bo jest ona raczej rodzajem rekonstrukcji potencjału, z którego narodził się ten wydział. Sołtan był pierwszy, który w środowisku warszawskiej akademii, po powrocie z Paryża od Le Corbusiera uczył projektowania. Uznawany jest za pioniera designu, chociaż dążył do powołania wydziału architektury, a nie wzornictwa, bo interesowało go stworzenie konkurencyjnego środowiska wobec architektów politechniki - mówi kuratorka wystawy Agnieszka Szewczyk.

Czym różniło się podejście do architektury i projektowania na Politechnice Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych? Co oznacza termin "przestrzeń niewysłowiona" ukuty przez Le Corbusiera, architekta, urbanisty, wizjonera, jednego z czołowych przedstawicieli modernizmu? O tym w nagraniu.

Wystawa pt. "Przestrzeń niewysłowiona" czynna będzie do 5 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Agnieszka Szewczyk (kuratorka wystawy "Przestrzeń niewysłowiona")

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 22.33

mg

Czytaj także

"Miejska rewolta". 100-lecie buntu polskich artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 20:00
4 listopada 1917 roku miała miejsce pierwsza znacząca wystawa prac polskich artystów awangardowych - w Pałacu Sztuki w Krakowie pokazano niemal sto prac 18 artystów. Do tamtych czasów odwołuje się aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. "Miejska rewolta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria Wzornictwa. Poszukiwania stylu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 09:00
Od stylu zakopiańskiego i dworkowego przez sztukę użytkową PRL aż po futurystyczne meble XXI wieku. W nowej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie można prześledzić ewolucję polskiego designu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:20
Do Muzeum Historii Polski trafiło ok. 50 eksponatów, które pokazywane były w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. To m.in. ceramika, artystyczne meble, wyroby ludowe i ręcznie ilustrowane książki. Zbiory są darem Marii Starczewskiej-Lambasy.
rozwiń zwiń