X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mała zagłada" Natalii Korynckiej-Gruz

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 16:00
Dokument Natalii Korynckiej-Gruz, zrealizowany na podstawie książki Anny Janko "Mała Zagłada" to opowieść o wojennej zagładzie wsi Sochy obok Zwierzyńca na Roztoczu, spacyfikowanej przez Niemców 1 czerwca 1943 roku. Historia doszczętnie spalonego miejsca, w którym ginie około 180 osób, opowiedziana jest oczami 9-letniej przyszłej poetki Teresy Ferenc, jednej z nielicznych osób, która ocalała.
Audio
  • Rozmowa o filmie "Mała Zagłada" z reżyserką filmu Natalią Koryncką-Gruz (Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sandra Matic/Shutterstock.com

- Tematem filmu jest trauma, która się przenosi między pokoleniami. Bohaterkami są mała Tereska, jej córka Anna Janko, pisarka i autorka książki i wnuczka Zuzanna, która jest również autorką animacji do filmu. Obraz powstał po wpływem obserwacji ludzkich zachowań, fobii, lęków, za którymi często kryje się jakaś nieopowiedziana historia. To co się przytrafia naszym przodkom, często obfituje niezrozumiałymi zachowaniami i reakcjami - mówi autorka filmu Natalia Koryncka-Gruz

Historię przedstawioną w filmie rozpoczyna sen małej bohaterki, w którym dziewczynka szuka zaginionej mamy. W rzeczywistości wieś jest już zajęta przez Niemców, a rodzina 9-letniej Tereski zostaje zgładzona na jej oczach. Wioska jest uznana za partyzancką, której mieszkańcy muszą zostać unicestwieni. Ocalałych jest zaledwie garstka, w tym głównie dzieci i kobiety.

- Śmierć jest zawsze taka sama. Miejsca, w których dziś odpoczywamy to są skrwawione ziemie i dlatego z tymi historiami trzeba się zmierzyć. Poprzez sztukę opowiadają ją bohaterki filmu. Ból dziedziczonej traumy dotyka matki, córki i wnuczki w różnym stopniu. To próba rozwikłania tego skąd się bierze zło, pogłębiony antywojenny manifest. Każda z tych historii może być też naszą historią - mówi autorka filmu.

W filmie bohaterki grają same siebie. Literackie zapiski Anny Janko interpretuje Magdalena Cielecka, zaś autorem animacji jest Tomasz Siwiński. Więcej o kulisach powstania filmu "Mała zagłada" w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Natalia Koryncka-Gruz (reżyser filmu"Mała Zagłada")

Data emisji: 9.07.2018

Godzina emisji: 14.35

kb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katastroficzna wizja świata bez wody w twórczości Mai Lunde

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 11:34
Powieść, w której przedstawiła przerażającą wizję świata bez pszczół, stała się światowym bestsellerem. Najnowsza pozycja norweskiej pisarki Mai Lunde "Błękit", utrzymana jest w podobnym stylu. Tym razem artystka pokazuje świat, w którym woda jest towarem deficytowym. Skąd czerpie inspiracje literackie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"12 moich żon". Rozterki czystej duszy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:00
Głównym bohaterem powieści "12 moich żon" jest Malcolm Starski, młody brytyjski prawnik, który w młodości zaplanował, że znajdzie miłość idealną. Duży wpływ wywarł na niego dziadek Stanley (Stanisław), polski emigrant i pilot RAF-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Atak paniki" w Karlowych Warach i najnowsze propozycje kinowe

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 22:00
W audycji omówilismy wybrane premiery kinowe. Porozmawialiśmy również z twórcami filmu "Atak paniki", prezentowanego podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach. Produkcja walczy o nagrodę w konkursie głównym. W audycji przybliżyliśmy również program festiwalu "Transatlantyk" w Łodzi, trwającego w dniach 13-20 lipca. 
rozwiń zwiń