Zachęta wyszła na ulicę. Plener artystyczny w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 11:34
Plac Małachowskiego 3 to tego lata artystyczny plener dla tych, którzy wakacje spędzają w stolicy.
Audio
  • Letnie propozycje artystyczne dla warszawiaków (Kulturalna Jedynka)
Plac Małachowskiego w Warszawie
Plac Małachowskiego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Skwer na placu Małachowskiego zmienił się na lato w przestrzeń otwartych dla publiczności działań artystycznych. Skąd ten pomysł? - Zajrzałam do ksiąg skarg i wniosków Zachęty z ostatnich dziesięciu lat i ze zdumieniem odkryłam, że większość wpisów nie dotyczy naszych wystaw, tylko budynku i placu wokół. Publiczność ma bardzo emocjonalny stosunek do przestrzeni wspólnej i doradza w swoich wpisach jak ten budynek ulepszyć. I to było punktem wyjścia do zajęcia się terenem placu też pod kątem publiczności – powiedziała kuratorka wystawy Magdalena Komornicka.

Wśród zaproszonych artystów są: grupa Centrum w Ruchu, Paweł Althamer, Roman Stańczak, Cezary Bodzianowski, Maria Hassabi, Iza Tarasewicz, Zorka Wollny, Anna Szwajgier. Oznacza to działania z zakresu ruchu i tańca, teatru, plener rzeźbiarski, performans, instalacje, rozmowy, koncerty i wiele innych wydarzeń.

Plener artystyczny przy placu Małachowskiego 3 potrwa do końca września.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Magdalena Komornicka (kuratorka wystawy), Olga Gawerska (rzecznik prasowy Zachęty)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 22.34

abi/ac

Czytaj także

Jak się rodził nowy polski design? Wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 10:00
Przyczynili się do tego, że 40 lat temu na warszawskiej ASP powstał Wydział Wzornictwa, ale zrobili też coś znacznie więcej. Wprowadzali w Polsce nowy sposób myślenia o architekturze, środowisku, estetyce. W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą tej trójce wielkich artystów: Jerzemu Sołtanowi, Lechowi Tomaszewskiemu i Andrzejowi Janowi Wróblewskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje w kinie. Na jakie filmy się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:00
Pora wakacji to dobry moment, by w ramach relaksu wybrać się na komedię. Takich pozycji w polskich kinach nie zabraknie, ale będzie też coś dla miłośników dramatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matki oryginałów" w warszawskiej Królikarni

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 22:30
Gościem "Kulturalnej Jedynki" była kuratorka, Ewa Kozik oraz dyrektor Muzeum Rzeźby w Królikarni, Agnieszka Tarasiuk. Panie przedstawiły letnią ofertę warszawskiego muzeum. Na odwiedzających czeka moc atrakcji zarówno wewnątrz palacu jak też w parkowym plenerze.
rozwiń zwiń