Kulturalna Jedynka na festiwalu "Nowe horyzonty"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 21:10
XVIII Festiwal "Nowe horyzonty" we Wrocławiu to prawdziwa gratka dla miłośników kina. Filmy prezentowane podczas wydarzenia to produkcje nowatorskie, interesujące ze względu na bohatera i temat, podejmowany przez twórców. O wydarzeniu opowiedzieli twórcy filmowi: Damian Nenow i Olga Chajdas, obecni na festiwalu.
Audio
  • Festiwal "Nowe horyzonty" we Wrocławiu (Kulturalna Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Fim "Jeszcze dzień życia", którego autorem jest Damian Nenow i Raul de la Fuente oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego to historia dziennikarza, realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. - To był przełomowy okres w życiu Ryszarda Kapuścińskiego. Jedna z ostatnich wojen kolonizacyjnych na świecie. Kapuściński chciał tam być, chociaż była to wyjątkowo krwawa, chaotyczna i niezrozumiała wojna. Do Angoli jedzie pisarz, a wraca reporter. On spędził tam dużo czasu, by znaleźć odpowiedzi na swoje pytania - mówi Damian Nenow.

Film to hybryda gatunkowa, która łączy w sobie wywiady dokumentalne i animacje. - Ten koncept zakładał jedną spójną fabułę. To kino wojenne o Kapuścińskim, który dojrzewa do napisania książki. U nas te dwa języki filmowe, przeplatają się bez szwów, opowiadając jedną, spójną historię - dodaje. Film "Jeszcze dzień z życia" będzie można obejrzeć na wrocławskim festiwalu, a we wrześniu również na festiwalu polskich filmów w Gdyni.

Widzów zachęcamy również do obejrzenia filmu fabularnego "Nina" w reżyserii Olgi Chajdas, który był pokazywany w Rotterdamie. - To opowieść o kobiecie, która w pewnym momencie życia musi stanąć sama ze sobą twarzą w twarz. - Bohaterka, grana przez Julię Kijowską zakochuje się w kobiecie. To historia po prostu o miłości. W życiu bohaterki jest mąż i inna kobieta. Postać ta żyje w trójkącie emocjonalnym, w którym wszystkie te ramiona są równie silne. Próbuje redefiniować siebie, doznając transformacji życiowej - dodaje Olga Chajdas.

Tegoroczny festiwal to ponad 255 produkcji z całego swiata, w tym z Polski. W audycji również rozmowa z twórcą filmów bollywodzkich, Rajkumarem Hiranim.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Olga Chajdas (film"Nina"), Damian Nenow (film "Jeszcze dzień życia), Rajkumar Hirani (twórca filmów bollywodzkich), Abhijat Joshi (scenarzysta filmu "Sanju"), Sahil Chandramohan Khosla (producent filmu "Sanju"

Data emisji: 31.07.2018

Godzina emisji: 21.10

kb/ag

Czytaj także

"Kulturalna Jedynka" na festiwalu Transatlantyk w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 12:21
Festiwal Transatlantyk to przegląd filmów z całego świata, nagradzanych na najważniejszych festiwalach klasy A, takich jak Cannes czy Karlowe Wary jak też obrazów mniej znanych. O festiwalowych produkcjach w rozmowie z Joanną Sławińską prosto z Łodzi opowiedział Kuba Mikurda, reżyser filmu dokumentalnego  pt. „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi twórcy na łódzkim festiwalu "Transatlantyk"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 12:36
Transatlantyk Festiwal to przegląd młodych twórców filmowych i znanych, nagradzanych produkcji. Jedną z nich jest między innymi obraz "Via Carpatia" w reżyserii Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona, a także dokument Macieja Bochniaka "Ethiopiques:Muzyka duszy". Z gośćmi miała przyjemność rozmawiać Joanna Sławińska
rozwiń zwiń