Gra w chińczyka. Nazwa wzięła się z mody na egzotykę

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 14:00
Wystawę w Muzeum Azji i Pacyfiku "Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji" odwiedzają grupy chętnych uczenia się gier i praktykujących je podczas warsztatów. Zwiedzający ze zdziwieniem dowiadują się, że popularna w Polsce gra w chińczyka nie pochodzi z Chin. - Historia tej gry pokazuje jak fascynujący to jest świat. Gry podróżowały - powiedział w audycji kurator wystawy Tomasz Madej.
Audio
  • Tomasz Madej o wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku (Kulturalna Jedynka)
Gra w chińczyka należy do najstarszych gier świata
Gra w chińczyka należy do najstarszych gier świataFoto: Jiri Hera/Shutterstock

Kultura azjatycka opiera się na tradycji kilku tysięcy lat gier i zabaw integrujących społeczeństwo i rozwijających w nim wiele pożytecznych cech. Uczą logicznego myślenia, matematyki, przewidywania, zręczności, dążenia do piękna, cierpliwości, współdziałania, doskonalenia się, czasem medytacji, natomiast rzadko rywalizacji pojmowanej po europejsku - jako pokonanie przeciwnika.

Gry te nie wymagają wielu rekwizytów. Wystarczy nieraz kreda, kamyki, kostki, sznurek, kawałek drewienka albo upleciona samemu piłka. Oczywiście bywają też niezwykle cenne pudła, plansze i figury jak np. do gry w tygrysy i kozły albo w szachy. W zdumienie wprawiają historie gier, w których np. odkrywamy, że gra w chińczyka wcale nie pochodzi z Chin i jest jedną z najstarszych gier świata.

- Anglicy skopiowali grę pachisi i troszeczkę zmienili zasadę. W 1865 roku wyszła gra ludo, potem skopiowali ją Niemcy i stworzyli swoją wersję i ta wersja po II wojnie światowej doszła do Polski. U nas ktoś postanowił dać jej nazwę "chińczyk", żeby się lepiej sprzedawała ze względu na modę na egzotykę - powiedział gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Tomasz Madej (kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie)

Data emisji: 7.08.2018

Godzina emisji: 21.10

abi/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łąka Leśmiana, czyli kino, spacery i literatura

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 21:11
Łąka Leśmiana, to letnie wydarzenie realizowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tango na 16 metrach" w warszawskiej Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 16:07
Meblościanka, półtapcza, pawlacz. To elementy wyposażenia mieszkań, które doskonale pamiętają osoby, żyjące w czasach PRL-u. Dzięki nim właściciele niewielkich "czterech kątów" mogli swobodniej dysponować przestrzenią mieszkalną. Mikromieszkania z tamtych czasów zainspirowały twórców wystawy "Tango na 16 metrach". 
rozwiń zwiń