X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy czytają "Antologię Niepodległości" i "Przedwiośnie"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 13:41
W setną rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości Kancelaria Prezydenta RP zachęca do sięgnięcia po Antologię Niepodległości, składającą się z 44 tekstów z różnych epok, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W ramach tegorocznej akcji czytane będą także fragmenty książki "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Audio
  • Polacy czytają "Antologię Niepodległości" i "Przedwiośnie" (Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości włączyło się m.in. Muzeum Historii Polski, które zorganizowało konkurs pt."40 pokoleń". 

- Tyle pokoleń liczy sobie nasza historia. Jeśli przyjmiemy, że jedno pokolenie liczy 25 lat i pomnożymy tę liczbę razy 40, to wszystko składa się na naszą historię. Chcemy zachęcić osoby, które zajmują się tworzeniem literatury dla dzieci do tego, by stworzyły dla naszego muzeum książeczki, które będą poruszały tematy, związane z historią i pomogą zrozumieć ją dzieciom - mówi Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik działu edukacji Muzeum Historii Polski. 

Jak przekonuje dzieła nie będą związane z beletrystyką. - Chcemy wyłonić najciekawsze książki dla dzieci, ale nie beletrystyczne. Zależy nam, aby ich autorzy zmierzyli się z trzema problemami i odpowiedzieli na pytanie czym jest historia, jak kształtowały się granice Polski i kim jesteśmy? Chodzi także o naszą tożsamość narodową, historię naszych symboli narodowych i małej ojczyzny - dodaje.

Konkurs skierowany jest do wszystkich, którzy potrafią i chcą pisać teksty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Prace można przesyłać do 7 września do Muzeum Historii Polski. Informacje o konkursie zamieszczone są na stronie internetowej muzeum.

Starszych czytelników zachęcamy do sięgnięcia po zbiór tekstów w ramach Antologii Niepodległości, wśród których znajduje się fragment "Pamiętników" Jana Chryzostoma Paska o zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. - Wydanie tej pozycji było niezwykłe. Jan Chryzostom Pasek wpłynął na literaturę romantyczną i takich pisarzy jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. On uformował również kilka postaci trylogii Henryka Sienkiewicza. - przekonuje Krzysztof Koehler, autor nagrodzonej publikacji "Palus Sarmatica". 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Gabriela Sierocińska-Dec, (kierownik działu edukacji Muzeum Historii Polski), Krzysztof Koehler (poeta, eseista)

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 21.10

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Szczebrzeszynie o języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 12:00
W pierwszą niedzielę sierpnia w Zamościu, specjalnym koncertem w reżyserii Krzysztofa Czeczota, rozpoczął się festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Wittek – pierwsza Polka, która została generałem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 14:08
Maria Wittek całe swoje życie poświęciła służbie wojskowej i szkoleniu młodych kobiet.
rozwiń zwiń