X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świat Józefa Brandta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 15:48
Do końca września w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę monograficzną Józefa Brandta, która składa się z 300 dzieł - obrazów olejnych, akwarel i rysunków. O wystawie i artyście opowiada kuratorka wystawy, Ewa Micke.
Audio
Wystawa Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Józef Brandt był najwybitniejszym polskim malarzem batalistą XIX wieku. Studiował w Monachium, gdzie później zamieszkał oraz zaczął prowadzić własną pracownię i nieformalną szkołę malarską, w której uczyło się wielu Polaków. Na wystawie w Muzeum Narodowym można zobaczyć rekonstrukcję jego pracowni, przepełnioną zabytkowymi przedmiotami, militariami i orientalnymi kostiumami. Prezentowane na niej przedmioty Brandt początkowo nabywał, żeby jak najwierniej odwzorować je na obrazach. W końcu zbieranie ich stało się jego pasją.

Jego pierwsze obrazy przedstawiały określoną scenę historyczną. Przygotowując się do malowania, studiował pamiętniki, relacje z wydarzeń, a także gromadził wzory do odtworzenia elementów stroju czy uzbrojenia. Przygotowania do stworzenia "Bitwy pod Wiedniem" zajęły mu 2 lata – przez ten czas zwiedzał prywatne kolekcje i miejsca związane z Janem III Sobieskim.

Brandt stopniowo zmieniał środki warsztatowe, między innymi kompozycję. - Przyjęty przez Brandta układ kompozycji zdaje się wciągać wzrok widza w głąb, tam, gdzie się rozgrywa właściwa bitwa – mówi Ewa Micke.

Obrazy zachwycały samego Henryka Sienkiewicza. Uważa się, że "Pojmanie na arkan" zainspirowało go do stworzenia sceny otwierającej "Ogniem i mieczem". Sienkiewicz wypowiadał się o Brandcie w samych superlatywach: "Nie ma [on] sobie równego w odtwarzaniu stepów, koni, zdziczałych dusz stepowych i krwawych scen, które się rozgrywały dawniej na onych wiecznych pobojowiskach […]. Brandt jest po prostu poetą stepowym". Podobnie jak Sienkiewicz, Brandt tworzył swoje dzieła "ku pokrzepieniu serc".

Żeby dowiedzieć się więcej o twórczości Józefa Brandta, wysłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Ewa Micke (kuratorka wystawy "Józef Brandt 1841 – 1915")

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 14.35

kwh/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną". Sztuka na 42. piętrze

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 13:22
Obrazy jednego z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich artystów - Wojciecha Fangora od 26 maja można oglądać w galerii 42. piętra apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie.
rozwiń zwiń