Początki polskiej reklamy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 14:28
Reklama w Polsce zaczęła rozwijać się w latach 80., kiedy zaczęto ją emitować w telewizji. O jej początkach opowiada Agata Jakóbczak, autorka książki "Transformersi. Superbohaterowie polskiej reklamy lat 80.-90.".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Początkowo reklamę telewizyjną tworzyli ludzie niedoświadczeni, którzy styczność z nią mieli jedynie podczas pobytu na Zachodzie. W Polsce nikt wcześniej nie miał okazji, żeby je produkować. Nie posiadano także programów, które dzisiaj są powszechnie dostępne. 

- Pomysłowość była wtedy największą wartością – mówi Agata Jakóbczak. – Pustynię kręcono na hałdzie piasku pod Pułtuskiem, a dżunglę pod Nieporętem.

Wyzwaniem było także porozumiewanie się z ekipą. Z każdą osobą trzeba było umawiać się przez telefon stacjonarny. Jeżeli ktoś przebywał poza jego zasięgiem, to dzwoniono na najbliższy numer, czasami nawet na milicję.

Juliusz Machulski był jednym z reżyserów, którzy zostali zaproszeni do produkcji reklam. Jego zadaniem było zrealizowanie w bardzo krótkim czasie spotów telewizyjnych od podstaw. Ostatecznie w ciągu 9 dni zrobił dla Baltony 8 filmów reklamowych.

Reklama rozwijała się dynamicznie, w związku z czym promowano kolejne produkty. W latach 90. zaczęły pojawiać się reklamy podpasek.

- Było to przełamanie tabu obyczajowego – opowiada gość Jedynki. – Uważano, że takie rzeczy nie powinny padać przy kolacji, przed całą rodziną.

Reklamy były wtedy niezwykle skuteczne, ponieważ ludzie chętnie je oglądali.

- Dotarcie reklam do widzów było niesamowite w porównaniu z tym, co można osiągnąć dzisiaj – dodaje Agata Jakóbczak.

Żeby dowiedzieć się, w jakich okolicznościach powstała słynna piosenka „Mydełko Fa”, a także jak dokładnie wyglądało tworzenie spotów, wysłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Agata Jakóbczak (autorka książki "Transformersi. Superbohaterowie polskiej reklamy lat 80.-90.")

Data emisji: 21.08.2018

Godzina emisji: 21.09

kwh/kh

 

 

Czytaj także

Wojciech Pokora. Popularność ułatwiała mu życie w PRL

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 13:00
Pamiętamy go z filmów Stanisława Barei: "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą" i "Poszukiwany, poszukiwana", w którym zagrał historyka sztuki ukrywającego się pod przebraniem gosposi Marysi. W audycji wspominamy zmarłego 4 lutego Wojciecha Pokorę, przywołując archiwalne nagrania i współczesne komentarze ludzi, którzy go znali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Billboardy to przeszłość. Jak promują się miasta, miasteczka i wsie?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 15:10
W wyścigu po turystę władze samorządowe coraz częściej stawiają na internetowych blogerów czy telewizyjne seriale.
rozwiń zwiń