Prof. Maria Olszewska: Żeromski był pisarzem znaczącym więcej niż Sienkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 13:33
- "Przedwiośnie" jest zakończeniem pewnego procesu myślowego charakterystycznego dla Żeromskiego, dojrzewania jego myśli politycznej, kiedy on na temat polityki może się już w pełni wypowiedzieć, ze względu na brak cenzury carskiej – powiedziała prof. Maria Olszewska.
Audio
  • Prof. Maria Olszewska o właściwym rozumieniu "Przedwiośnia" (Kulturalna Jedynka)
Przedwiośnie
"Przedwiośnie" Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Po ukazaniu się "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego pojawiły się głosy krytyki i polemiki wskazujące na to, że nie była to lektura łatwa i to z wielu powodów. Już sama forma literacka - wielogatunkowość, słownictwo wnoszące nowe znaczenia, kompozycja - stanowiły wyzwanie dla czytelników, mimo pozornej prostoty.

Literaturoznawczyni powiedziała, że myślenie moralne cechujące Żeromskiego doprowadziło do tego, że był pisarzem nazywanym sumieniem narodu. - Po jego śmierci Mortkowicz wydał dzieła zbiorowe, też w wydaniu kieszonkowym, gdzie jeden egzemplarz kosztował 1,50 zł. To wydanie było kupowane m.in. przez kolejarzy, przez robotników. Kiedy zrobiono ranking najbardziej znaczących pisarzy, Żeromski zajął pierwsze miejsce, był przed Sienkiewiczem.

<<<Narodowe Czytanie 2018 - SERWIS SPECJALNY>>>

Według Marii Olszewskiej "Przedwiośnie" jest typem powieści edukacyjnej. - Cezary Baryka w tym świecie chaosu rozpaczliwie poszukuje idei oraz – w wymiarze osobistym – kobiety i sposobu postępowania. Ta powieść jest pytaniem o tożsamość: kim jestem? – powiedziała profesor.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Maria Olszewska (literaturoznawczyni)

Data emisji: 7.09.2018

Godzina emisji: 20.15

abi

Czytaj także

Świat Józefa Brandta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 15:48
Do końca września w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę monograficzną Józefa Brandta, która składa się z 300 dzieł - obrazów olejnych, akwarel i rysunków. O wystawie i artyście opowiada kuratorka wystawy, Ewa Micke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekranizacje dzieł Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 21:10
Twórczość Żeromskiego, jako autora zaangażowanego w odrodzenie państwa polskiego, przenoszona była na ekran bardzo wcześnie, jeszcze za życia pisarza, w czasach kina niemego.
rozwiń zwiń