X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Maria Olszewska: Żeromski był pisarzem znaczącym więcej niż Sienkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 13:33
- "Przedwiośnie" jest zakończeniem pewnego procesu myślowego charakterystycznego dla Żeromskiego, dojrzewania jego myśli politycznej, kiedy on na temat polityki może się już w pełni wypowiedzieć, ze względu na brak cenzury carskiej – powiedziała prof. Maria Olszewska.
Audio
  • Prof. Maria Olszewska o właściwym rozumieniu "Przedwiośnia" (Kulturalna Jedynka)
Przedwiośnie
"Przedwiośnie" Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Po ukazaniu się "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego pojawiły się głosy krytyki i polemiki wskazujące na to, że nie była to lektura łatwa i to z wielu powodów. Już sama forma literacka - wielogatunkowość, słownictwo wnoszące nowe znaczenia, kompozycja - stanowiły wyzwanie dla czytelników, mimo pozornej prostoty.

Literaturoznawczyni powiedziała, że myślenie moralne cechujące Żeromskiego doprowadziło do tego, że był pisarzem nazywanym sumieniem narodu. - Po jego śmierci Mortkowicz wydał dzieła zbiorowe, też w wydaniu kieszonkowym, gdzie jeden egzemplarz kosztował 1,50 zł. To wydanie było kupowane m.in. przez kolejarzy, przez robotników. Kiedy zrobiono ranking najbardziej znaczących pisarzy, Żeromski zajął pierwsze miejsce, był przed Sienkiewiczem.

<<<Narodowe Czytanie 2018 - SERWIS SPECJALNY>>>

Według Marii Olszewskiej "Przedwiośnie" jest typem powieści edukacyjnej. - Cezary Baryka w tym świecie chaosu rozpaczliwie poszukuje idei oraz – w wymiarze osobistym – kobiety i sposobu postępowania. Ta powieść jest pytaniem o tożsamość: kim jestem? – powiedziała profesor.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Maria Olszewska (literaturoznawczyni)

Data emisji: 7.09.2018

Godzina emisji: 20.15

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat Józefa Brandta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 15:48
Do końca września w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę monograficzną Józefa Brandta, która składa się z 300 dzieł - obrazów olejnych, akwarel i rysunków. O wystawie i artyście opowiada kuratorka wystawy, Ewa Micke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekranizacje dzieł Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 21:10
Twórczość Żeromskiego, jako autora zaangażowanego w odrodzenie państwa polskiego, przenoszona była na ekran bardzo wcześnie, jeszcze za życia pisarza, w czasach kina niemego.
rozwiń zwiń