Stanisław Grzesiuk - legendarny bard Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 13:30
Urodził się sto lat temu, zmarł ponad pół wieku temu, ale nadal jest symbolem Warszawy. Pisał o niej książki i śpiewał warszawskie piosenki, przygrywając sobie na bandżoli. Po ojcu odziedziczył umiłowanie honorności i życiowe motto: boso idź, ale w ostrogach.
Audio
  • Izabela Laszuk opowiada o dziadku Stanisławie Grzesiuku (Kulturalna Jedynka)
Okładki wznowionych książek z fragmentami, które zostały usunięte z poprzednich wydań
Okładki wznowionych książek z fragmentami, które zostały usunięte z poprzednich wydańFoto: mat. promocyjne/Wyd. Prószyński i Spa

- Często zastanawiam się, co by dziadek powiedział, gdyby znalazł się w obecnej rzeczywistości. Chyba obróciłby się na pięcie i uciekł - śmieje się jego wnuczka Izabela Laszuk. Zwłaszcza, że osobiście dziadka nie znała, gdyż w chwili jego śmierci jej ojciec, a zarazem syn Grzesiuka miał 13 lat.

Izabela Laszuk opracowywała wydane niedawno wyjątkowe wersje jego książek "Na marginesie życia" i "Boso, ale w ostrogach", w których zostały przywrócone fragmenty usunięte albo przez cenzurę, albo przez samego autora. Po ich lekturze przyznaje, że podziwia szacunek, jakim dziadek darzył drugiego człowieka, nawet do osób, z którymi się nie zgadzał. - On był człowiekiem o gorącym sercu i bardzo gwałtownych reakcja - mówi wnuczka. Podkreśla, że miał bardzo silne poczucie sprawiedliwości społecznej. Tę cechę odziedziczyła po nim on i jej siostra, a także ich dzieci.

Jakie fragmenty i dlaczego zostały usunięte z książek Stanisława Grzesiuka? Jakim był człowiekiem? Czym Czerniaków różnił się od innych dzielnic warszawy?

Posłuchaj całej audycji, w której przypominamy też wypowiedzi Stanisława Grzesiuka z archiwum Polskiego Radia i nagrania jego piosenek.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: izabela Laszuk (wnuczka Stanisława Grzesiuka)

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 21.09

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izabela Laszuk: Stanisław Grzesiuk miał silną potrzebę mówienia do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 11:13
W wielkanocny poranek Izabela Laszuk, wnuczka pisarza i pieśniarza zwanego bardem Czerniakowa, w "Czasie pogody" przypomniała postać Stanisława Grzesiuka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Młynarski gra na oryginalnej bandżoli Grzesiuka

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 16:30
- Bardzo odbrze się stało, że bandżola nie została eksponatem, tylko jest ciągle żywym instrumentem, mam w rękach słynne drewno Stanisława Grzesiuka - mówił w Jedynce Jan Młynarski, twórca Warszawskiego Comba Tanecznego.
rozwiń zwiń