Krzysztof Zanussi: opowiadam o tym, czym jest zło

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powoli dobiega końca. W audycji "Kulturalna Jedynka" specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Gdyni Joanna Sławińska rozmawia z Krzysztofem Zanussim o jego najnowszym filmie. 
Krzysztof Zanussi
Krzysztof ZanussiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
O Audycji

"Eter" przedstawia historię młodego lekarza żyjącego na początku XX wieku. Po podaniu kobiecie śmiertelnej dawki eteru postanawia uciec. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, w której kontynuuje przeprowadzanie eksperymentów na bazie tego związku chemicznego..

Reżyser filmu Krzysztof Zanussi, traktuje eter jako symbol. - To jest eter historyczny, ale też metaforyczny – wyjaśnia. - Był pierwszym środkiem, który odbierał świadomość, powodował uśpienie, używano go także do walki z bólem – mówi.

Rozmówca Joanny Sławińskiej zaznacza, że ponieważ eteru łatwo można nadużyć, jest on niezwykle niebezpieczny. - To jest narzędzie zniewolenia – dodaje.

W swoim filmie Krzysztof Zanussi zastanawia się, dlaczego w człowieku jest chęć do podporządkowania sobie drugiej osoby. - Myślę o XX wieku, który nas tak strasznie rozczarował. To, jak się ludzie mordowali w czasie I i II wojny światowej to dowód, że nie obroniliśmy się przed najbardziej prymitywnym instynktem zabijania, który w nas siedzi – mówi. Reżyser nie bez powodu osadził akcję w 1913 roku, a nie w czasach współczesnych. - Wydawało mi się, że to będzie bardziej metaforyczne, nie będzie zaplątane w naszą rzeczywistość – odpowiada.

Krzysztof Zanussi był także jednym z ekspertów, który poparł dofinansowanie filmu "Kler". – Uważałem, że taki film powinien powstać – mówi. – "Kler" może mieć działanie oczyszczające. Jeśli mówi nieprawdę, ludzie go odrzucą. Jeśli mówi prawdę, kościół może wyciągnąć dobre wnioski – dodaje.

W audycji także rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem, który opowiada o swojej roli w filmie "Jak pies z kotem".

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Krzysztof Zanussi (reżyser), Olgierd Łukaszewicz (aktor)

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 21.15

kwh

 

Playlista
  • ANIA DĄBROWSKA - Porady na zdrady (Dreszcze)
  • Ania Dąbrowska - Porady na zdrady (Dreszcze)
  • Artur Dutkiewicz, Polska Orkiestra Symfoniczna, - Bilans kwartalny - muzyka z filmu
  • Orkiestra NOSPR, - Perła w koronie - muzyka filmowa
  • Clayderman Richard, - Autumn Leaves