Wyłoniono laureatów 17. edycji Nagród im. Cypriana Kamila Norwida

W poniedziałek, na Zamku Królewskim w Warszawie, po raz 17. wyłoniono laureatów Nagród imienia Cypriana Kamila Norwida. Przyznano je w czterech kategoriach: "Muzyka", "Literatura", "Sztuki plastyczne" i "Teatr". 
Laureat w kategorii teatr, aktor Marian Opania i laureat w kategorii Dzieło życia pianista Piotr Paleczny podczas gali wręczenia Nagród im. Cypriana Norwida
Laureat w kategorii teatr, aktor Marian Opania i laureat w kategorii "Dzieło życia" pianista Piotr Paleczny podczas gali wręczenia Nagród im. Cypriana NorwidaFoto: PAP/Paweł Supernak
O Audycji

W kategorii "Literatura" statuetka trafiła do Wojciecha Chmielewskiego za powieść "Belweder gryzie w rękę".

Laureatem Nagrody Norwida w kategorii "Sztuki plastyczne" został Jan Kucz, emerytowany profesor warszawskiej ASP, wyróżniony wspólnie z Antonim Januszem Pastwą za wystawę "Kucz/Pastwa". 

W kategorii "Muzyka" laureatką Nagrody imienia Norwida została Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur - 2017", a w kategorii "Teatr" nagrodę odebrał Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu "Ojciec" w Teatrze Ateneum w Warszawie.

Laureatem Nagrody "Dzieło życia" przyznawanej za całokształt twórczości został Piotr Paleczny - laureat i juror wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Doroty Kołodziejczyk z tego wydarzenia, która rozmawiała z laureatami. 

***

Ideą Nagrody imienia Cypriana Kamila Norwida jest ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu. 
Na przestrzeni lat Nagrodą zostali uhonorowani między innymi: Gustaw Holoubek, Jerzy Grzegorzewski, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, Leon Tarasewicz, Mirosław Bałka, Ernest Bryll, Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer i Jerzy Maksymiuk. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 25.09.2018

Godzina emisji: 21.08

IAR/kh

Playlista