X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stalinizm oczami kobiety

- Przez pierwsze 30-50 stron książki "Zulejka otwiera oczy" czytelnik nie orientuje się w jakich czasach dzieje się ta historia - mówi w audycji "Moje książki" Guzel Jachina, rosyjska pisarka tatarskiego pochodzenia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wojciech Kusiński
O Audycji

"Zulejka otwiera oczy" to wybitny debiut. Powieść kontynuuje tradycję wielkiej prozy rosyjskiej XIX i XX wieku. Książka ukazała się po polsku w roku 2017, a autorka teraz właśnie odwiedza Polskę.

Powieść opowiada o losach tatarskiej chłopki w czasach rozkułaczania w latach 30. XX wieku, o byciu uciskaną i w rodzinie, i w sowieckim systemie państwowym oraz o zderzeniu dwóch kultur - rosyjskiej i tatarskiej.

- Wokół Zulejki jest świat fantazji. Duchy, z którymi rozmawia i składa im ofiary. Dopiero stopniowo pojawiają się oznaki czasów radzieckich i zaczynamy rozumieć, że jest rok 1930. Zaczyna się historia tej dziewczyny - zdradza Guzel Jachina. - Zulejka pokonuje bardzo długą drogę. I geograficznie i mentalnie - dodaje.

Skąd pomysł na bohaterkę? Czy to przypadek, że książka ma filmową strukturę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Guzel Jachiną. W audycji także Agnieszka Kunikowska czyta fragmenty powieści "Zulejka otwiera oczy", Magda Mikołajczuk pyta, co słuchacze Jedynki planują czytać jesienią, a Tadeusz Lewandowski recenzuje nowości wydawnicze.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Guzel Jachina (pisarka)

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 21.07

kh/abi

Playlista
  • Groniec Katarzyna - Przetańczyłam już wszystko
  • CZESŁAW NIEMEN - Bradiaga
  • VANESSA PARADIS & M (MATTHIEU CHEDID) - La Seine
  • Ziganszyna Julia, - Kak sładko
  • Ortega Fernando, - As For Us