Stalinizm oczami kobiety

- Przez pierwsze 30-50 stron książki "Zulejka otwiera oczy" czytelnik nie orientuje się w jakich czasach dzieje się ta historia - mówi w audycji "Moje książki" Guzel Jachina, rosyjska pisarka tatarskiego pochodzenia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wojciech Kusiński
O Audycji

"Zulejka otwiera oczy" to wybitny debiut. Powieść kontynuuje tradycję wielkiej prozy rosyjskiej XIX i XX wieku. Książka ukazała się po polsku w roku 2017, a autorka teraz właśnie odwiedza Polskę.

Powieść opowiada o losach tatarskiej chłopki w czasach rozkułaczania w latach 30. XX wieku, o byciu uciskaną i w rodzinie, i w sowieckim systemie państwowym oraz o zderzeniu dwóch kultur - rosyjskiej i tatarskiej.

- Wokół Zulejki jest świat fantazji. Duchy, z którymi rozmawia i składa im ofiary. Dopiero stopniowo pojawiają się oznaki czasów radzieckich i zaczynamy rozumieć, że jest rok 1930. Zaczyna się historia tej dziewczyny - zdradza Guzel Jachina. - Zulejka pokonuje bardzo długą drogę. I geograficznie i mentalnie - dodaje.

Skąd pomysł na bohaterkę? Czy to przypadek, że książka ma filmową strukturę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Guzel Jachiną. W audycji także Agnieszka Kunikowska czyta fragmenty powieści "Zulejka otwiera oczy", Magda Mikołajczuk pyta, co słuchacze Jedynki planują czytać jesienią, a Tadeusz Lewandowski recenzuje nowości wydawnicze.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Guzel Jachina (pisarka)

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 21.07

kh/abi

Playlista
  • Groniec Katarzyna - Przetańczyłam już wszystko
  • CZESŁAW NIEMEN - Bradiaga
  • Vanessa Paradis And M, - La Seine
  • Ziganszyna Julia, - Kak sładko
  • Ortega Fernando, - As For Us