Polak, który nie dostał Nobla, choć mu się należał

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 21:45
Co łączy poetę Zbigniewa Herberta, matematyka Stefana Banacha, aktora Andrzeja Szczepkowskiego, pisarza Mirosława Żuławskiego i kompozytora Stanisława Skrowaczewskiego? Wszyscy podczas wojny, we Lwowie byli karmicielami wszy w Instytucie Antytyfusowym Rudolfa Weigla.
Audio
Rudolf Weigl - zoolog i bakteriolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fotografia sytuacyjna w laboratorium podczas pracy
Rudolf Weigl - zoolog i bakteriolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fotografia sytuacyjna w laboratorium podczas pracyFoto: nac.gov.pl

Polski naukowiec Rudolf Weigl, z pochodzenia Austriak, twórca szczepionki przeciwko tyfusowi, w czasie II wojny światowej, we Lwowie przyczynił się do uratowania kilku tysięcy ludzi, dając im pracę w charakterze karmicieli wszy, które były potrzebne do produkcji lekarstwa. Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa. Pozwalał uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe i bezpiecznie wyjść z każdej łapanki.

- Weigl i jego szczepionka byli Niemcom potrzebni, bo kiedy wkraczali na tereny wschodnie, tyfus plamisty był tam codziennością - mówi Mariusz Urbanek, autor książki "Profesor Weigl i karmiciele wszy”.

Gość Jedynki tłumaczy dlaczego Rudolf Weigl był tak niezbędny Niemcom, że przymykali oczy na to, że profesor dawał parasol ochronny wielu znanym ludziom? Opowiada też o miłosnych podbojach profesora oraz o jego zauroczeniu polskością, choć w żyłach nie miał kropli polskiej krwi. Jak Niemcy przyjęli jego odmowę podpisania volkslisty i dlaczego nie dostał Nagrody Nobla, choć mu się należała?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 5.10.2018

Godzina emisji: 21.08

ag 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewska książka, w której nie ma dialogów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 15:19
W "Moich książkach" spotkanie z litewską pisarką Kristiną Sabaliauskaite, mistrzynią powieści historycznej. Kilka lat temu furorę zrobiła jej książka "Silva rerum" opowiadającą o losach kilku pokoleń szlacheckiej rodziny Narwojszów w XVII-wiecznym Wilnie.
rozwiń zwiń