X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polak, który nie dostał Nobla, choć mu się należał

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 21:45
Co łączy poetę Zbigniewa Herberta, matematyka Stefana Banacha, aktora Andrzeja Szczepkowskiego, pisarza Mirosława Żuławskiego i kompozytora Stanisława Skrowaczewskiego? Wszyscy podczas wojny, we Lwowie byli karmicielami wszy w Instytucie Antytyfusowym Rudolfa Weigla.
Audio
Rudolf Weigl - zoolog i bakteriolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fotografia sytuacyjna w laboratorium podczas pracy
Rudolf Weigl - zoolog i bakteriolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fotografia sytuacyjna w laboratorium podczas pracyFoto: nac.gov.pl

Polski naukowiec Rudolf Weigl, z pochodzenia Austriak, twórca szczepionki przeciwko tyfusowi, w czasie II wojny światowej, we Lwowie przyczynił się do uratowania kilku tysięcy ludzi, dając im pracę w charakterze karmicieli wszy, które były potrzebne do produkcji lekarstwa. Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa. Pozwalał uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe i bezpiecznie wyjść z każdej łapanki.

- Weigl i jego szczepionka byli Niemcom potrzebni, bo kiedy wkraczali na tereny wschodnie, tyfus plamisty był tam codziennością - mówi Mariusz Urbanek, autor książki "Profesor Weigl i karmiciele wszy”.

Gość Jedynki tłumaczy dlaczego Rudolf Weigl był tak niezbędny Niemcom, że przymykali oczy na to, że profesor dawał parasol ochronny wielu znanym ludziom? Opowiada też o miłosnych podbojach profesora oraz o jego zauroczeniu polskością, choć w żyłach nie miał kropli polskiej krwi. Jak Niemcy przyjęli jego odmowę podpisania volkslisty i dlaczego nie dostał Nagrody Nobla, choć mu się należała?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 5.10.2018

Godzina emisji: 21.08

ag 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewska książka, w której nie ma dialogów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 15:19
W "Moich książkach" spotkanie z litewską pisarką Kristiną Sabaliauskaite, mistrzynią powieści historycznej. Kilka lat temu furorę zrobiła jej książka "Silva rerum" opowiadającą o losach kilku pokoleń szlacheckiej rodziny Narwojszów w XVII-wiecznym Wilnie.
rozwiń zwiń