X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszyscy chcieli z nim pracować. Filmowcy wspominają Witolda Sobocińskiego

Zmarłego 19 listopada legendarnego operatora filmowego Witolda Sobocińskiego wspominali: reżyser i kolega ze studiów Janusz Majewski, obecny dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Łódzkiej Szkoły Filmowej prof. Zbigniew Wichłacz, a także reżyser Krzysztof Zanussi. W audycji usłyszeliśmy także nagranie z Archiwum Polskiego Radia – opowieść Witolda Sobocińskiego o pracy nad filmami.
Witold Sobociński zmarł 19 listopada w wieku 89 lat
Witold Sobociński zmarł 19 listopada w wieku 89 latFoto: PAP/Grzegorz Michałowski
O Audycji

Współpracował z największymi reżyserami – Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Wojciechem Hasem, Krzysztofem Zanussim, Piotrem Szulkinem, Jerzym Skolimowskim, Andrzejem Żuławskim. Był autorem zdjęć do wielu arcydzieł filmowych, takich jak "Wesele" Andrzeja Wajdy, "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Hasa czy "Frantic" Romana Polańskiego.

Prof. Zbigniew Wichłacz powiedział, że cenił Witolda Sobocińskiego przede wszystkim za odwagę. – Witold był człowiekiem, który miał odwagę, co jest podstawowym składnikiem osobowości operatora. Trzeba mieć odwagę, by zastosować podstawowe środki operatorskie i umieć je opanować technologicznie. Wtedy ten efekt artystyczny wybrzmiewa na ekranie fenomenalnie – przyznał gość audycji.

W 1955 roku Sobociński ukończył Wydział Operatorski łódzkiej filmówki. Jeszcze w czasie studiów występował jako muzyk w legendarnym zespole jazzowym Melomani, założonym przez Jerzego Matuszkiewicza. – Witek grał i na puzonie, i na perkusji. Był typem człowieka powściągliwego w wyrażaniu swoich uczuć. Był bardzo sprawny manualnie, a to jest najważniejsze w grze na perkusji – powiedział Janusz Majewski.

9 dni przed śmiercią, 10 listopada w trakcie gali otwarcia festiwalu autorów zdjęć filmowych Camerimage, Witold Sobociński odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości. – Rozdzierające jest to, że żegnamy go w momencie, gdy widziałem jego radość, bo był tam noszony na rękach. Wychował tyle pokoleń operatorów. Oni wszyscy bili mu brawo – wspominał Krzysztof Zanussi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Janusz Majewski (reżyser), prof. Zbigniew Wichłacz (dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej  im. Leona Schillera w Łodzi), Krzysztof Zanussi (reżyser)

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 21.11

abi

Playlista