X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zrozumieć architekturę?

W dzisiejszej audycji Natalia Szczęśniak i Radosław Gajda, autorzy książki "Archistorie", opowiadają o tym, jak odkrywać przestrzeń miast. - Z pytaniami o architekturę jest tak, że nie wiemy, że je mieliśmy, dopóki nie poznamy na nie odpowiedzi - mówi Radosław Gajda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / 12019
O Audycji

- Polska nie jest dobrze zaprojektowana, polskie miasta są słabo zarządzane, powstaje wiele kiepskich budynków - opowiada Natalia Szczęśniak. - Naszym zdaniem piętnowanie fatalnych rozwiązań na pewno coś da, ale chcemy też wyjść z pozytywnym przykładem, pokazać te rzeczy, które się udają, że architektura jest po to, żeby pomagać nam w życiu, usprawniać je - wyjaśnia.

Autorzy książki przedstawiają w "Archistoriach" m.in. historię bloków, które dzisiaj już są dla nas oczywistym widokiem. - Bloki są odpowiedzią na problem, jaki narósł pod koniec XIX wieku - tłumaczy Radosław Gajda. - Życie w miastach było niezdrowe, niehigieniczne - dodaje.

Na początku XX wieku wiele osób, często sobie obcych, mieszkało w jednym mieszkaniu.- W Warszawie, w mieszkaniu 3-pokojowym, jakie dzisiaj wyobrazilibyśmy sobie jako normalne, mieszkało średnio 8-12 osób - opowiada Radosław Gajda.

Architekci zaczęli się zastanawiać, jak zacząć budować tak, żeby każdy miał dostęp do światła i bieżącej wody. - Bloki to była rewolucyjna idea, która bardzo pomogła miastom i ludziom w nim żyjącym na godne warunki życia, ale teraz widzimy minusy tego rozwiązania - zaznacza Natalia Szczęśniak.

Jak budujemy osiedla? Po co Ludwik XIV kazał zbudować Wersal? Skąd się wzięły katedry? Jakie są najciekawsze budynki w Polsce? Jak rozpoznać wieżowiec: apartamentowiec, biurowiec..? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Natalia Szczęśniak, Radosław Gajda (autorzy książki "Archistorie" oraz twórcy video bloga „Architecture is a good idea”)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 21.11

kwh/kh

Playlista
  • SUZANNE VEGA - Luka
  • Ella Fitzgerald - Manhattan
  • GIULIA Y LOS TELLARINI - Barcelona
  • Vague Nouvelle,Paradis Vanessa - Week-end A Rome