Zapomniana kuchnia polska

"Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej" to opowieść o kuchni tak dawnej, że już zapomnianej. Kapłon, czyli wykastrowany i tuczony kogut, był najpopularniejszym składnikiem potraw w pierwszej polskiej książce kucharskiej a szczeżuje czyli rodzaj małży, urozmaicały jadłospis najbiedniejszych. 
Fragment okładki książki Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej
Fragment okładki książki "Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej"Foto: Mat. promocyjne
O Audycji

Autorzy książki pokazują, że w każdym przepisie mieści się wiedza o przyrodzie, medycynie, antropologii, historii i religii.

- My, Polacy, nie potrafimy rozmawiać o historii jedzenia, bo nie mamy wiedzy. A nie mamy wiedzy, bo nasza tradycja, czyli to, co jest dla nas ważne, to 20-40 lat wstecz, czyli kuchnia mamy i babci. Większość z nas wychowywana była w okresie niedoborów i kuchnia była sprowadzona do kilkunastu potraw - mówi w "Kulturalnej Jedynce" dziennikarka kulinarna Magdalena Kasprzyk-Chevriaux. - Teraz mamy zdigitalizowane biblioteki cyfrowe, więc jeśli ktoś jest zainteresowany starymi przepisami i tym, co jedzono ma łatwiejszy dostęp do materiałów. Kilkanaście lat temu nie byłoby to możliwe - dodaje.  

Historyk prof. Jarosław Dumanowski zwraca z kolei uwagę, że często mamy do czynienia z pewną płaszczyzną nostalgiczną. - Wspominamy dawne, dobre czasy, mityczne jedzenie z dzieciństwa, wspaniałą kuchnię babci - mówi. 

Jakie są polskie mity kulinarne? Co to jest glokalizacja i co ma wspólnego z kuchnią? Jakie są stereotypy w naszym myśleniu o kuchni staropolskiej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Kapłony 

Mat. promocyjne

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: prof. Jarosław Dumanowski (historyk), Magdalena Kasprzyk-Chevriaux (dziennikarka kulinarna)

Data emisji:14.12.2018

Godzina emisji: 21.09

kh

Playlista
  • Młynarski Wojciech, - Obiad rodzinny
  • The Puppini Sisters, - Mr Sandman
  • Javis Joan, - Santa baby
  • Zaz, - Sous le ciel de Paris