X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kazimierz Kutz był nowatorem w kinie i w Teatrze Telewizji – wspomnienie o wybitnym artyście

W "Kulturalnej Jedynce" wspominamy wielkiego artystę, reżysera Kazimierza Kutza - wspólnie z Mariuszem Grzegorzkiem, reżyserem i rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi, prof. Andrzejem Gwoździem, autorem publikacji o Kazimierzu Kutzu, a także z aktorem Zbigniewem Zamachowskim.  
Kazimierz Kutz
Kazimierz KutzFoto: PAP / Rafał Guz
O Audycji

W audycji mówimy o nowatorstwie Kazimierza Kutza w kinie, w filmach z lat 60., jak "Nikt nie woła" czy "Upał" oraz w Teatrze Telewizji, o jego odrębnym miejscu w nurcie polskiej szkoły filmowej, ale i o tym, z czego jest najbardziej znany - o filmach śląskich.

- Kutz opowiada w sposób, który wymaga od widza innego stosunku do świata przedstawionego, nie jest to opowieść przyczynowo-skutkowa - mówi o filmie "Nikt nie woła" prof. Andrzej Gwóźdź, badacz twórczości reżysera. - Opowiada uczuciami swoich głównych postaci, opowiada o uczuciach jako o motorze sposobu odczuwania świata. Film jest zrobiony jakby z wnętrza serc bohaterów, a nie z kamery, która patrzy na świat przedstawiony z zewnątrz - wyjaśnia.  

- Kazimierz Kutz był absolutnie wyjątkowym przykładem osoby, która była przede wszystkim człowiekiem, a nie artystą, reżyserem. Był bezpretensjonalny - wspomina Mariusz Grzegorzek, reżyser oraz rektor łódzkiej Szkoły Filmowej.

W "Kulturalnej Jedynce" wybrzmiały niezwykle przejmujące słowa samego Kazimierza Kutza, które nagrała autorka audycji rok temu, 26 listopada 2017 roku, podczas Forum Kina Europejskiego Cinergia.

- Każdy człowiek, a zwłaszcza artysta, sam sobie wyznacza granicę wolności - mówi artysta. - To jest sprawa wrodzonej odwagi. Ja sobie tę granicę wyznaczyłem bardzo daleko, dlatego, że nigdy nie traktowałem zawodu jako źródła do zarabiania, interesów czy sławy, ja chciałem robić dobre, zawodowe filmy, które wynikały z mojego przejęcia się czymś - zaznacza.

Kazimierz Kutz odszedł w wieku 89 lat. Pogrzeb reżysera odbędzie się w Katowicach 28 grudnia  o godz. 12 na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której na nagraniu z 2017 roku o twórcy opowiada Zbigniew Zamachowski.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Mariusz Grzegorzek (reżyser), prof. Andrzej Gwóźdź (autor publikacji o Kazimierzu Kutzu), Zbigniew Zamachowski (aktor)

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 21.11

kwh

Playlista
  • Buble Michael - All I Want For Christmas Is You
  • NOSPR, - Muzyka do filmu "Sól ziemi czarnej"
  • Kilar Wojciech, - Sól ziemi czarnej - Temat 1
  • Orkiestra NOSPR, - Perła w koronie - muzyka filmowa