X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ajka". Film o trudnych wyborach kobiet

Rosyjski reżyser Siergiej Dworcewoj w wywiadzie dla Joanny Sławińskiej opowiada o pracy nad swoim, uznanym za wybitny, filmem pt. "Ajka".
Kadr z filmu Ajka
Kadr z filmu "Ajka"Foto: Materiały prasowe
O Audycji

Film będący międzynarodową koprodukcją z udziałem Polski, zdobył nagrodę dla najlepszej aktorki - Samał Jesliamowej - w Cannes. Bohaterką "Ajki" jest kobieta z Kirgizji, która próbuje znaleźć pracę w Moskwie, i jak wielu imigrantów z dawnych republik radzieckich, znajduje się w tym mieście poza prawem.

Inspiracją dla reżysera była wiadomość podana w mediach, że tylko w 2010 roku 248 kirgiskich kobiet pozostawiło noworodki w moskiewskich szpitalach.

- Przeczytałem notatkę w prasie, w której była informacja, że ponad 200 kobiet kirgiskich zostawia swoje dzieci na porodówkach w Moskwie - mówi Siergiej Dworcewoj. - Pochodzę z Kazachstanu, więc dobrze znam kobiety z tamtych stron i bardzo mnie to zaskoczyło, byłem wręcz oszołomiony, że zostawiają dzieci tak masowo. Byłem na tyle oszołomiony, że postanowiłem ten temat zrealizować w filmie, rozwinąć go - wyjaśnia.

Reżyser zaznacza, że "Ajka" to film niezwykle kobiecy. Przygotowując się do niego, Siergiej Dworcewoj odbył wiele rozmów z kobietami będącymi po porodzie. 

- Rozmawiałem z kobietami, które były w takiej sytuacji, że zostawiały swoje dzieci. Dlatego przez to sam troszeczkę stałem się kobietą. Myślę, że teraz bardzo dobrze je rozumiem - opowiada. - Jest to dla mnie szalenie ważne, że udało się to w filmie pokazać - dodaje.

W audycji także wywiad z Samał Jesliamową, w którym opowiada o swojej roli i realiach kobiet, o których opowiada film, a także rozmowa z Jolantą Dylewską, polską operatorką, która jest autorką zdjęć do "Ajki". Zapraszamy do słuchania. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Siergiej Dworcewoj (reżyser), Samał Jesliamowa (aktorka), Jolanta Dylewska (operatorka)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 21.09

kwh

Playlista