"Ajka". Film o trudnych wyborach kobiet

Rosyjski reżyser Siergiej Dworcewoj w wywiadzie dla Joanny Sławińskiej opowiada o pracy nad swoim, uznanym za wybitny, filmem pt. "Ajka".
Kadr z filmu Ajka
Kadr z filmu "Ajka"Foto: Materiały prasowe
O Audycji

Film będący międzynarodową koprodukcją z udziałem Polski, zdobył nagrodę dla najlepszej aktorki - Samał Jesliamowej - w Cannes. Bohaterką "Ajki" jest kobieta z Kirgizji, która próbuje znaleźć pracę w Moskwie, i jak wielu imigrantów z dawnych republik radzieckich, znajduje się w tym mieście poza prawem.

Inspiracją dla reżysera była wiadomość podana w mediach, że tylko w 2010 roku 248 kirgiskich kobiet pozostawiło noworodki w moskiewskich szpitalach.

- Przeczytałem notatkę w prasie, w której była informacja, że ponad 200 kobiet kirgiskich zostawia swoje dzieci na porodówkach w Moskwie - mówi Siergiej Dworcewoj. - Pochodzę z Kazachstanu, więc dobrze znam kobiety z tamtych stron i bardzo mnie to zaskoczyło, byłem wręcz oszołomiony, że zostawiają dzieci tak masowo. Byłem na tyle oszołomiony, że postanowiłem ten temat zrealizować w filmie, rozwinąć go - wyjaśnia.

Reżyser zaznacza, że "Ajka" to film niezwykle kobiecy. Przygotowując się do niego, Siergiej Dworcewoj odbył wiele rozmów z kobietami będącymi po porodzie. 

- Rozmawiałem z kobietami, które były w takiej sytuacji, że zostawiały swoje dzieci. Dlatego przez to sam troszeczkę stałem się kobietą. Myślę, że teraz bardzo dobrze je rozumiem - opowiada. - Jest to dla mnie szalenie ważne, że udało się to w filmie pokazać - dodaje.

W audycji także wywiad z Samał Jesliamową, w którym opowiada o swojej roli i realiach kobiet, o których opowiada film, a także rozmowa z Jolantą Dylewską, polską operatorką, która jest autorką zdjęć do "Ajki". Zapraszamy do słuchania. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Siergiej Dworcewoj (reżyser), Samał Jesliamowa (aktorka), Jolanta Dylewska (operatorka)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 21.09

kwh

Playlista