Stanisław Wyspiański lepszy niż Vincent van Gogh

15 stycznia mija 150 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego - malarza, grafika, scenografa, wybitnego dramaturga, reformatora teatru. W Muzeum narodowym w Krakowie mozna ogladać wystawę "Wyspiański". Od wtorku (15.01) będą na niej nowe eksponaty.
Plakat wystawy Wyspiański w MN w Krakowie
Plakat wystawy "Wyspiański" w MN w KrakowieFoto: mat. promocyjne
O Audycji

Stojąc przed ścianą, na której są prezentowane rysunki Wyspiańskiego dyrektor muzeum, dr hab. Łukasz Gaweł przyznaje, że jest pełen podziwu dla artysty. - Widzimy, jaki ogrom pracy Wyspiański wykonał robiąc studia roślin, które później przenosił na polichromie franciszkańskie - mówi. Zwraca uwagę, że mniej więcej w tym samym czasie van Gogh namalował "Irysy", które znane są na całym świecie. Jego zdaniem, rośliny Wyspiańskiego nie są gorsze, a nawet są piękniejsze. - Na pewno widać tu jedna rzecz. Nie jestem pewien, czy van Gogh kochał irysa, ale jestem przekonany, że Wyspiański swoje kwiaty i rośliny, które tak pieczołowicie tworzył na potrzeby franciszkanów kochał bezgranicznie - ocenia dyrektor.

Za co pokochał Wyspiańskiego Józef Chełmoński, choć wcześniej nie szanował twórczości młodszego kolegi? Czy obrazy Wyspiańskiego mogą pachnieć? Posłuchaj całej rozmowy.

W audycji również rozmowy z dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilianem Bylickim o Międzynarodowym Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, z Małgorzatą Rejmer, laureatką literackiego Paszportu Polityki za książkę "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", mówimy też o premiera musicalu "Nowy Jork. Prohibicja" w warszawskim Teatrze Roma, wspominamy też Zygmunta Huebnera, aktora, reżysera, dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie, w 30. rocznicę jego śmierci.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: dr hab. Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Maxymilian Bylicki (dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca), Małgorzata Rejmer (autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii")

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk, Ewa Heine

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 21.10

ag


Playlista