"Jak być kochaną" Kazimierza Brandysa na teatralnych deskach

Film w reżyserii Wojciecha Hasa według tego opowiadania został uznany za najlepszy polski film 1964 roku. Rola Felicji w wykonaniu Barbary Krafftówny, gającej obok Zbyszka Cybulskiego główną rolę została uznana za jedną z największych kreacji kobiecych w dziejach polskiego filmu. Czy teatralna wersja nawiązuje do filmu?
Gabriela Muskała podczas próby do spektaklu Jak być kochaną
Gabriela Muskała podczas próby do spektaklu "Jak być kochaną"Foto: Magda Hueckel/TNwW
O Audycji

"Jak być kochaną" wystawiła Scena na Wierzbowej Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Leny Frankiewicz z Gabrielą Muskałą w roli Felicji. O spektaklu opowiadają Lena Frankiewicz i Gabriela Muskała.

W audycji relacjonujemy również krakowską premierę "Wiedźmin. Turbolechita" Ziemowita Szczerka w Teatrze Nowym w reżyserii Piotra Siekluckiego. W roli Geralta Juliusz Chrząstowski.

Gościem audycji była Joanna Fabicka, pisarka, autorka książki "Plaża w słoiku po ogórkach". - Napisałam te książkę z miłości do wszystkich Grażyn, czyli do kobiet, których życie nie jest na tyle spektakularne, żeby znalazły się na okładkach pism lifestylowych - wyjaśnia. Opowiada o swojej bohaterce, która - według jej słów - jak wiele polskich kobiet stoi w rozkroku między przymusem zaspokajania potrzeb rodziny, a tęsknotą za nieokiełzanym życiowym szaleństwem. Posłuchaj całej rozmowy o książce i polskich kobietach.

W audycji także o rozpoczęciu Roku Wazowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie i recenzja teatralna Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Joanna Fabicka (pisarka, autorka m.in. cyklu o Rudolfie Gąbczaku "Szalone życie Rudolfa", książki dla dzieci "Rutka" i ostatnio wydanej "Plaża w słoiku po ogórkach")

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk, Ewa Heine

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 21.10

ag


Playlista