X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagrody Identitas dla Wiesława Helaka i Dawida Junga

Nagroda Identitas od 2014 roku przyznawana jest corocznie najlepszej książce poprzedniego roku w dziedzinie piśmiennictwa humanistycznego, z uwzględnieniem literatury pięknej, prozy, literatury faktu oraz piśmiennictwa historycznego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
O Audycji

Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki, przede wszystkim literatury, a także historii i innych, pokrewnych dziedzin sztuki i nauki kluczowych dla pełniejszego rozwoju polskiej kultury. Uroczystość ogłoszenia laureata odbyła się 7 marca. Polskie Radio sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Uhonorowany Główną Nagrodą za powieść "Nad Zbruczem" Wiesław Helak mówi, że swoją książką chciał oddać hołd ziemiaństwu polskiemu. - Mam takie poczucie, że - jako społeczeństwa - nas to nie interesuje. To jest dla mnie straszne, dramatyczne, bo to jedna z najważniejszych warstw społecznych, z której wyrastały wszystkie wielkie osobistości kultury i polityki. Dwór był podstawą życia społecznego, politycznego, podstawą funkcjonowania państwa - zaznacza rozmówca Magdy Mikołajczuk. 

- Nagroda Indentitas ma w tytule tożsamość, czyli próbę odpowiedzi na pytanie "skąd jesteśmy?", a dla mnie to pytanie zasadnicze. O tym opowiada ta książka - podkreśla Wiesław Helak i dodaje, że nagroda ta cieszy go także dlatego, że być może - dzięki niej - więcej osób sięgnie po jego książkę.  

Nagrodę Specjalną odebrał Dawid Jung za tomik poetycki "Glosy"- Troszeczkę na przekór Eliotowi, który zwykł mawiać, że kiepski to poeta, który dopowiada sobie własne wiersze, stwierdziłem, że w zasadzie czegoś takiego nie ma w literaturze, żeby poeta jednocześnie uprawiał metafizyczny negliż, czyli dopowiadał albo ukontekstowiał swój tekst. Tak powstały "Glosy" - zdradza Dawid Jung. - Z drugiej strony jest to rodzaj antologii, czy też wybór wierszy. Chciałem rozliczyć się przed samym sobą z tego dziedzictwa, w którym jestem, w którym bywam, i do którego wracam, bo to część mnie samego - dodaje.

- Ta nagroda ma dla mnie największy ciężar w dotychczasowym dorobku bowiem z jednej strony skład kapituły, z drugiej strony sama idea, czyli Identitas - tożsamość. Czuję się zaszczycony, że moje wiersze zostały w ten sposób dostrzeżone, zauważone i że wpisują się w pewien sposób myślenia szerszego o Polsce, historii. To dla mnie wielki zaszczyt - zaznacza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Magda Mikołajczuk rozmawiała także z członkami jury Nagrody Identitas.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Dawid Jung (poeta, pisarz, krytyk literacki i teatralny, śpiewak operowy), Wiesław Helak (prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy), Maciej Urbanowski (członek jury Nagrody Identitas), Renata Chołuj (przewodnicząca jury Nagrody Identitas)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 21.12

kh

Playlista
  • Gardot Melody - Over The Rainbow
  • Ewa Demarczyk - Skrzypek Hercowicz
  • Umer Magda, - Miłość do panny przedwojennej