Nagrody Identitas dla Wiesława Helaka i Dawida Junga

Nagroda Identitas od 2014 roku przyznawana jest corocznie najlepszej książce poprzedniego roku w dziedzinie piśmiennictwa humanistycznego, z uwzględnieniem literatury pięknej, prozy, literatury faktu oraz piśmiennictwa historycznego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
O Audycji

Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki, przede wszystkim literatury, a także historii i innych, pokrewnych dziedzin sztuki i nauki kluczowych dla pełniejszego rozwoju polskiej kultury. Uroczystość ogłoszenia laureata odbyła się 7 marca. Polskie Radio sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Uhonorowany Główną Nagrodą za powieść "Nad Zbruczem" Wiesław Helak mówi, że swoją książką chciał oddać hołd ziemiaństwu polskiemu. - Mam takie poczucie, że - jako społeczeństwa - nas to nie interesuje. To jest dla mnie straszne, dramatyczne, bo to jedna z najważniejszych warstw społecznych, z której wyrastały wszystkie wielkie osobistości kultury i polityki. Dwór był podstawą życia społecznego, politycznego, podstawą funkcjonowania państwa - zaznacza rozmówca Magdy Mikołajczuk. 

- Nagroda Indentitas ma w tytule tożsamość, czyli próbę odpowiedzi na pytanie "skąd jesteśmy?", a dla mnie to pytanie zasadnicze. O tym opowiada ta książka - podkreśla Wiesław Helak i dodaje, że nagroda ta cieszy go także dlatego, że być może - dzięki niej - więcej osób sięgnie po jego książkę.  

Nagrodę Specjalną odebrał Dawid Jung za tomik poetycki "Glosy"- Troszeczkę na przekór Eliotowi, który zwykł mawiać, że kiepski to poeta, który dopowiada sobie własne wiersze, stwierdziłem, że w zasadzie czegoś takiego nie ma w literaturze, żeby poeta jednocześnie uprawiał metafizyczny negliż, czyli dopowiadał albo ukontekstowiał swój tekst. Tak powstały "Glosy" - zdradza Dawid Jung. - Z drugiej strony jest to rodzaj antologii, czy też wybór wierszy. Chciałem rozliczyć się przed samym sobą z tego dziedzictwa, w którym jestem, w którym bywam, i do którego wracam, bo to część mnie samego - dodaje.

- Ta nagroda ma dla mnie największy ciężar w dotychczasowym dorobku bowiem z jednej strony skład kapituły, z drugiej strony sama idea, czyli Identitas - tożsamość. Czuję się zaszczycony, że moje wiersze zostały w ten sposób dostrzeżone, zauważone i że wpisują się w pewien sposób myślenia szerszego o Polsce, historii. To dla mnie wielki zaszczyt - zaznacza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Magda Mikołajczuk rozmawiała także z członkami jury Nagrody Identitas.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Dawid Jung (poeta, pisarz, krytyk literacki i teatralny, śpiewak operowy), Wiesław Helak (prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy), Maciej Urbanowski (członek jury Nagrody Identitas), Renata Chołuj (przewodnicząca jury Nagrody Identitas)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 21.12

kh

Playlista
  • Gardot Melody - Over The Rainbow
  • Demarczyk Ewa, - Skrzypek Hercowicz
  • Umer Magda, - Miłość do panny przedwojennej