X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kino polskie dla dzieci odradza się

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:00
Jeszcze nie tak dawno polskiej prdukcji filmowych dla dzieci i młodzieży nie było wiele. Na ekrany wszedł właśnie "Władcy przygód. Stąd do Oblivio", który być może przełamie ten impas.
Audio
Kadr z filmu Władcy przygód. Stąd do Oblivio
Kadr z filmu "Władcy przygód. Stąd do Oblivio"Foto: YT

Polskie kino przez lata nie miało ciekawych propozycji dla dzieci  młodzieży. Ale pojawiają się ostatnio pojedyncze interesujące produkcje, jak ubiegłoroczny film animowany "Basia", a 5 kwietnia na ekrany wejdzie "Basia 2", czy ceniony film fabularny "Za niebieskimi drzwiami", który miał premierę w 2016 roku. 21 marca premierę miała polska komedia przygodowa dla dzieci i młodzieży pt. "Władcy przygód. Stąd do Oblivio".

Dr Anna Wróblewska widzi pozytywny trend. Bo jeszcze niedawno prawdziwe było stwierdzenie, że kiedyś kręcono cztery filmy dla dzieci rocznie, a obecnie kręci się jeden film na cztery lata. - Rzeczywiście było tak, że kino polskie dla dzieci zaczęło zamierać. I mówimy tu o serialach, jak również o filmach fabularnych - precyzuje. Zwraca uwagę, że w kinach jest wiele propozycji dziecięcych, ale zdecydowana większość to produkcja wielkich, amerykańskich wytwórni, które wspomagają filmy sprzedażą gadżetów. W starciu z nimi mały, europejski producent nie ma szans. Dlatego film dla dzieci wymaga specjalnej troski.

Oskar Latarski, odtwórca jednej z dziecięcych ról chwali film. - Jak już przyszedłem na tę produkcję do kina to byłem zaskoczony, że tak świetny film wyszedł - mówi.  

Tomasz Szafrański przyznał, że z młodymi aktorami jeszcze nie pracował. - Bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że nie chcemy młodych aktorów, którzy występowali już w innych filmach, którzy są związani z teatrem, albo którzy - co gorsza - grają w reklamach - gdyż oni wnosili ze sobą bagaż pewnych przyzwyczajeń, pewnego gwiazdorstwa - mówi reżyser. Podkreśla, że może zabrzmi to śmiesznie, ale mieli już na castingach celebrytów w wieku 11 lat. Dlatego szukano osoby niedoświadczonej. Dziewczynkę znaleziono dość szybko, ale poszukiwania chłopca trwały długo.

Maciej Makowski, grający postać dorosłego bohatera, opowiada o swoich wrażeniach z gry z dziećmi.

Jak należy wspierać produkcję filmową dla dzieci i młodzieży? Dlaczego twórcy filmu "Władcy przygód…" musieli długo szukać odtwórcy roli chłopięcej i jak wreszcie go znaleziono? Jak tworzyć filmy, żeby były przebojami?

Posłuchaj całej audycji, w której można też usłyszeć fragmenty ścieżki dźwiękowej.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: dr Anna Wróblewska (Filmoznawca, współautorka książki "Polski film dla dzieci i młodzieży"), Tomasz Szafrański (reżyser), Maciej Makowski (aktor), Oskar Latarski (11 lat, odtwórca jednej z dzieciecych ról w filmie "Władcy przygód. Stąd do Oblivio")

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 21.11

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawid Ogrodnik zagra legendarnego muzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 08:50
12 października rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Obraz opowiada hitorię znakomitego i zapomnianego niewidomego pianisty, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Główną rolę zagra Dawid Ogrodnik, z którym przed rozpoczęciem zdjęć rozmawiała Joanna Sławińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"I odpuść nam nasze długi". Włoska kariera Jerzego Stuhra

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 13:48
- Kiedy dostaję rolę we Włoszech zastrzegam, że muszę grać obcokrajowca, bo to słychać. Nie razi, ale słychać - zdradza aktor w rozmowie z Joanną Sławińską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Federico Fellini. 25 lat od śmierci reżysera

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:00
31 października minęła 25. rocznica śmierci włoskiego reżysera Federica Felliniego, który zapisał się w historii kina jako twórca ważny i intrygujący.  
rozwiń zwiń